Tábor v Idomeni bude evakuován. Řecká policie očekává nepokoje

Tábor v Idomeni bude evakuován. Řecká policie očekává nepokoje
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Asi 300 osob se pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.
23 / 05 / 2016, 12:00

Řecká televize Mega dnes oznámila s odvoláním na policejní zdroje, že z Atén byly vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8500 osob.

Řeckým úřadům už došla trpělivost s migranty, kteří na řecko-makedonských hranicích čekají  v katastrofálních životních podmínkách na to, až budou otevřeny hranice do Evropy. Doposud většina uprchlíků odmítala přesun do lépe vybavených uprchlických táborů.

Bordel a drogy v Idomeni. Tábor ovládly zločinecké gangy.

Agentura AFP, která se snažil zprávu ověřit, získala od policie informaci, že se evakuace připravuje, avšak bez upřesnění termínu, očekává se ale, že začne v úterý nebo ve středu a měla by být ukončena do konce tohoto týdne.

Policie vyšle nejméně deset pořádkových policejních oddílů. Autobusy budou převážet uprchlíky do několika přijímacích středisek po celé zemi. Řecké úřady už prohlásily, že se jedná o "přátelskou evakuaci" s použitím "co nejmenšího násilí, bude-li to možné", protože v táboře je mnoho dětí a starých lidí. Policie se ale připravuje i na případné problémy, především s lidskoprávními aktivisty, kteří si nepřejí evakuaci tábora a podporují otevřenou hraniční politiku. Zdroj: keeptalkinggreece.com

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře. V celém Řecku je v současnosti přes 50.000 běženců.

Děti uprchlíků v Idomeni spálily německou vlajku a pohřbily "evropskou humanitu"

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobily řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Minulý týden se při střetu s policí několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob se pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace