Tajná služba USA testuje nové systémy ochrany před nálety dronů

Tajná služba USA testuje nové systémy ochrany před nálety dronů
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
10 / 03 / 2015, 11:00

Opakovaným přeletům neznámých dronů nad Bílým domem má zabránit nový tajný program.

V průběhu několika měsíců byly nad nejstřeženějším místem v USA, nad Bílým domem ve Washingtonu, zjištěny noční přelety neznámých dronů.

O bezpečnostních problémech nejhlídanější objektu na světě jsme psali v článku "Další bezpečnostní incident v Bílém domě. V areálu našla tajná služba bezpilotní letadlo"

Tajná služba nyní hledá způsob, jak zajistit bezletovou zónu a ochránit sídlo amerického prezidenta před nelegálními drony. Americké úřady informovaly o plánech na testování bezpilotních letadel, které by "mařily" tyto přelety. Jedná se především o vývoj takového systému, který nejen okamžitě detekuje narušení bezletové zóny, ale především dron okamžitě vyřadí z provozu.

Mluvčí tajné služby pouze uvedl, že bude v nočních hodinách nad celým Washingtonem testovat svoje bezpilotní letadla. Byl nucen to předem oznámit, protože americká veřejnost má obavy ze zneužití dronů teroristy a poukazuje při tom na incidenty, které se staly nedávno ve Francii i ve Velké Británii. Především se jedná o přelety dronů nad jadernými elektrárnami nebo nad centrem Paříže.

Testování v noci také sníží pravděpodobnost, že by rušení radiového signálu mohlo mít vliv na chod města, včetně dopravy. Předpokládá se, že budou rušeny signály Wi-Fi a Bluetooth technologie a bude zřejmě docházet k výpadkům internetu a signálu mobilních operátorů.

Americká  Federální letecká správa (FAA - Federal Aviation Administration) ale potvrdila, že formálně zmocnila tajnou službu k provedení testovacích letů bezpilotních letadel a udělila ji zvláštní výjimku, k přeletům nad Washingtonem. 

Již z dříve zveřejněných zpráv je jasné, tajná služba používá rušičky signálu v prezidentských limuzínách a doprovodných vozidlech, které mají znemožnit dálkové odpálení improvizovaných výbušných zařízení. Není však jisté, zda tato vozidla a jakým způsobem zajišťují nad mobilní kolonou amerického prezidenta také "bezletovou zónu", jako ochranu před drony.

Jeremy Gillula technolog na Electronic Frontier Foundation uvedl, že v podstatě existují tři způsoby, jak zastavit drony: "blokovat rádiové signály mezi letadlem a tím, kdo ho ovláda, hacknutí řídících signálů dronu nebo jeho fyzická likvidace - sestřelení nebo hození sítě".  

Zdroj: foxnews.com

Psali jsme také:

Neznámé drony ohrožují francouzské jaderné elektrárny

Další bezpečnostní incident v Bílém domě. V areálu našla tajná služba bezpilotní letadlo

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Velká Británie se obává teroristických útoků pomocí dronů

Tagy článku