Tajná zpráva z Pentagonu: USA a spojenci skrytě podporují IS proti syrskému prezidentovi

Tajná zpráva z Pentagonu: USA a spojenci skrytě podporují IS proti syrskému prezidentovi
Autor fotografie: DABIQ|Popisek: Bojovníci IS
23 / 05 / 2015, 17:45

Investigativní novinář Nafeez Ahmed zveřejnil tajné dokumenty Pentagonu o údajné podpoře USA a západních spojenců islámských radikálů. Pomocí IS bojuje USA proti Sýrii, Rusku i Íránu.

Podobná tvrzení se objevila na dalších serverech, např. svobodnenoviny.eu uvádí ve svém článku z 13. května, že "Spojené státy nabírají a cvičí militanty, kteří proudí do al-Kájdy a Islámského státu ke svržení zvolené vlády v Sýrii, uvedl autor a analytik v Chicagu."

Jak je možné, že se nejmodernějším armádám světa stále "nedaří" účinně zasáhnout proti IS? Možné odpovědi jsou uvedeny v článku na serveru medium.com autora Nafeeza Ahmeda:

Judicial Watch má k dispozici tajný americký vládní dokument, ze kterého je zřejmé, že se západní vlády záměrně spojily s al-Káidou a dalšími islamistickými a extremistickými skupinami s cílem svrhnout syrského diktátora Bašára Asada.

V dokumentu se uvádí, že státy v Perském zálivu, Turecko i západní vlády záměrně sponzorovaly islamistické skupiny k destabilizaci Asada, přestože si uvědomovaly, že tato podpora by mohla vést ke vzniku tzv. "islámského státu" v Iráku a Sýrii (ISIS).

Podle nově odtajněných amerických dokumentů Pentagon předvídal pravděpodobný vzestup "islámského státu" jako přímý důsledek této strategie, ale přesto postup schválil jako "strategickou příležitost k izolaci syrského režimu."

Podle dokumentů, které jsou zjevně v rozporu s oficiální linií západních vlád a informacemi v mainstreamových médiích, docházelo a dochází k tajné západní podpoře násilných extrémistů v zahraničí s cílem odůvodňovat nadměrný dohled tajných služeb nad občany svých vlastních zemích a omezovat jejich občanské svobody. 

Mezi dokumenty, které získala Judicial Watch na počátku tohoto týdne, je dokument americké Obranné zpravodajské agentury DIA (Defense Intelligence Agency - vojenská rozvědka, koordinuje činnost s armádou, letectvem, námořnictvem a námořní pěchotou) klasifikovaný jako "tajný", z 12. srpna 2012. V dokumentu je uvedeno, že hlavní skupinou povstaleckých sil proti režimu syrského prezidenta Asada, byli právě islamisté, kteří založili tzv. IS. I přes vznik této teroristické státní organizace dostávali a stále dostávají podporu od západních armád a regionálních spojenců.

Tajný dokument Pentagon

V dokumentu se výslovně uvádí "Berouce na vědomí, že Salafisté, Muslimské bratrstvo, a al-Káida v Iráku jsou hlavními hnacími sílami povstání v Sýrii, potom Západ, země Perského zálivu, a Turecko podporují opozici, zatímco Rusko, Čína a Írán podporují Asadův režim. "

V části tajné  zprávy nazvané "Budoucnost vývoje krize," se předpovídá eskalace krize do otevřeného válečného konfliktu, protože Asadův režim přežije a udrží kontrolu nad syrským územím. 

Dokument rovněž doporučuje vytvoření "bezpečných mezinárodních útočišť, podobně jako tomu bylo v Libyi, kde bylo v Benghází zřízeno řídící centrum pro dočasnou vládu, která byla složena z rebelů a povstaleckých milicí proti diktátorovi Kadáfímu. Bezpečná útočiště byly tzv. "bezletové zóny" NATO.

USA nechtějí vojensky zasahovat v Libyi a nesouhlasí s bombardováním výcvikových táborů IS. Urazily se, protože se jich Egypt nedovolil, zda smí či nesmí prosazovat svoje právo na sebeobranu?

Tajný dokument Pentagonu  zásadním způsobem potvrzuje, že současná antiislamistická koalice vedená USA už před třemi roky přivítala vznik salafistického knížectví na syrském území, jehož prostřednictvím měl být odstraněn Asadův režim a současně zablokovat strategickou expanzi Íránu. 

Zdroj: medium.com Nafeez Ahmed

Tagy článku