Tajné operace ve světě moderních technologií se mění. Na řadě je kybernetická špionáž.

Tajné operace ve světě moderních technologií se mění. Na řadě je kybernetická špionáž.
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
21 / 04 / 2015, 07:00

Tvář špionáže se mění a převleky agentů typu Ethana Hunta z Mission Impossible jsou minulostí. Za vším je biometrie.

Pryč jsou časy, kdy tajní agenti používali převleky a falešné pasy a po celém světě se pohybovali nepozorovaně. Software pro rozpoznávání obličejů, skennery očních duhovek i snímače otisků prstů všechno změnily. Tajné služby tak vlastně doplatily na svůj neutuchající zájem sbírat a katalogizovat všechny možné biometrické údaje ve snaze podchytit a sledovat teroristy a zločince, a vlastně nejen je. 

Ty samé technologie, po kterých tajné vládní agentury dlouhodobě toužily a investovaly do jejich vývoje miliardy dolarů, je totiž dostaly do slepé uličky. Oblíbené falešné identity agentů, včetně různých cestovních pasů, převleků a dalších vychytávek, definitivně končí, minimálně není bezpečné jejich použití. (zdroj: breakingdefense.com)

„Pokud cestujete pod falešným jménem, nemůžete už do stejné země přijet pod jinou identitou,“ řekl magazínu Wired poradce CIA, který si přál zůstat v anonymitě. „Je to jednorázové - jednou a dost. Biometrická data ve vašem pasu jsou stejně jako vaše duhovka jednou provždy spojeny se jménem, které jste měli v pasu při první návštěvě. Nemůžete přijet s jiným jménem a stejnými údaji.“ (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Jak rozpoznat teroristu podle americké TSA? Program SPOT za miliardu dolarů. Vítejte v USA. Americký server The Intercept zveřejnil důvěrný dokument amerického Úřadu po bezpečnost v dopravě (TSA), ve kterém jsou popsány postupy při screeningu cestujících na amerických letištích v rámci programu SPOT (je určen pro identifikaci osob, které mohou ohrozit bezpečnost v letecké dopravě). 

Vzhledem k tomu, že biometrická technologie je už používána v tak rozsáhlém měřítku, a to nejen prostřednictvím oficiálních vlád, ale i teroristů a zločinců, má CIA za úkol znovu promyslet taktiku a vymyslet nové způsoby, jak provádět tajné mise.

Na ruzyňském letišti bude biometrické bezpečnostní zařízení

Nejúspěšnější taktikou tajných služeb je bezesporu kybernetická špionáž a jejím prostřednictvím se dostat k citlivým datům uložených v různých databázích, nebo přímo k online sledování vybraných cílů.

Nejrychleji vyvíjejícím se biometrickým nástrojem je katalogizace DNA. Odběr vzorků DNA z tamponu, kterým byla setřena pokožka, vlasy, nedopalek cigarety nebo sklenice, ty všechny mohou být použity k vytvoření profilu zájmové osoby. (Zdroj: topsecretwriters.com)

Dalším účinným nástrojem je technologie rozpoznávání obličejů pomocí CCTV kamer. Už v roce 2010 ji použili vyšetřovatelé při odhalení atentátníků na vůdce Hamásu Mahmoud al-Mabhúha v Dubaji. Právě díky této technologii se podařilo identifikovat 27 údajných agentů izraelského Mossadu


Vývojové oddělení firmy AVG představilo testovací projekt brýlí, jejichž účelem je zabránit identifikaci uživatele.

Počátkem roku 2011 vyšlo najevo, že americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti testuje na hraničních přechodech skenování oční duhovky ve snaze odhalit "nežádoucí" cizince.  Ve stejné době Indie vydala "biometrické identifikační karty se skenem duhovky, otisky prstů a fotografií pro 1,2 miliardy indických občanů" (zdroj: computerworld.com)

Videoanalýza obrazu slouží k predikci nebo vyhodnocení chování sledovaných objektů v zorném poli kamery. Podívejte se na výhody, které přináší inteligentní videoanalýza (IVA) od společnosti BOSCH.

V průběhu několika let byly vyvinuty všechny možné biometrické metody - otisky dlaní, rozpoznání obličeje, DNA, skeny sítnice nebo duhovky, analýzy hlasu nebo chůze a dokonce zápachu a vůní.

Jeden z nejžhavějších biometrických nástrojů je v současnosti software pro rozpoznávání obličeje. První poloautomatický software byl vytvořen již v roce 1960, ale boom nastal po roce 1988. (zdroj: forensicpsych.umwblogs.org)

O systému rozpoznávání obličejů podle charakteristických rysů se dočtete podrobněji v tištěné verzi SECURITY magazínu, v článku "FACEglobe – biometrický systém s rozpoznáváním obličejů", který dodává společnost EPLcond a.s., www.eplcond.cz.

 Slovenští inženýři vyvinuli systém, který dokáže jednoznačně identifikovat tvář každého jednotlivce na tribunách sportovního stadionu. Speciální moduly s IP kamerami už pomáhají umravnit výtržníky na několika slovenských fotbalových stadionech.

A v roce 1993 DARPA (Defense Advanced Research Agency Products) sponzorovala testování výsledků při použití tohoto softwaru; potom následovaly testy při použití pod umělým osvětlením, které nabízely přesnost až 90 procent. V roce 2006 se zahájilo testování snímků s vysokým rozlišením a 3D skenování.

V březnu letošního roku uveřejnil časopisu Fortune nejnovější výzkum společnosti Google o technologii FaceNet, který údajně dosáhl přesnosti rozpoznání obličeje 100 procent, včetně fotografií obličejů pořízených ve volné přírodě. 

Ve stejné době ale web Hacker News nahlásil závažnou chybu v zabezpečení biometrických technologií.  Janu Krissleovi z Chaos Computer Club (CCC) se totiž podařilo naklonovat obličej německé spolkové ministryně obrany a to jen z fotografií pořízených na tiskové konferenci. 

Krissler použil "standardní fotoaparát" a tvrdil, že tímto jednoduchým způsobem může oklamat biometrické zabezpečení. Podmínkou je dostatečně velká a jasná fotografie očí konkrétní osoby. V tom případě je ale možné naklonovat kteroukoliv osobu, jejíž fotografie ve vysokém rozlišení je k dispozici na internetu. A to není dobrá zpráva především pro politiky.

Zdroj, autor: topsecretwriters.com

Psali jsme také:

PTZ dome kamera s 32x zoomem a automatickým sledováním

Novátorské trendy a technologie pro videodohled od roku 2015

Před tímto kamerovým systémem se nelze schovat. Sledování nové generace může začít.

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace