Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky.

Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky.
Autor fotografie: PressTV News Videos|Popisek: Al-Káida v Jemenu hrozí Francii se nové útoky
10 / 01 / 2015, 13:30

10.1.2015 / Jemenská odnož Al-Káidy včera zveřejnila, že se Francie stane terčem dalších teroristických útoků radikálních islamistů. Odehrává se v Evropě třetí světová válka? Vzrůstá kritika tajných služeb.
Zdroj: Le Monde

Teroristé byli včera konečně zastřeleni, potom, co se jim dařilo několik desítek hodin úspěšně unikat desítkám tisíc policistů. Kdy při útěku ukradli osobní auto, stačili přepadnout benzínovou stanici a nakonec ještě vzít rukojmí.

Při samotném atentátu na redakci časopisu v Paříži, bez problému a naprosto nerušení neuvěřitelných deset minut stříleli nejen na redaktory v budově, ale potom i na ulici. "Kde byla policie, co dělaly tajné služby?" se dnes ptá celá Francie.

V zemi rozhodně není klid, protože včera vydal varování vysoký náboženský představil al-Káidy v Jemenu Harís bin Ghasí Nazar, který na internetu uvedl: „Nebudete v bezpečí, dokud budete bojovat proti Alláhovi, jeho poslu a jeho stoupencům!"

Zdroj: YouTube, PressTV News Videos


Ve Francii se otevřeně hovoří o tom, že selhal celý bezpečnostní systém včetně tajných služeb. I laik vidí, že "něco je špatně", o tom jsme psali v článku "Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné"

Podle serveru linternaute.com jsou Cherif a Said Kouachi policii dobře známi z minulosti. Všichni jsou francouzští muslimové, Said Kouachi se narodil 7.9.1980 v Paříži, jeho mladší bratr Cherif se narodil 29. listopadu 1982 (náš článek "Sociálně sítě odhalily totožnost muslimských atentátníků. Jeden se vzdal policii").

Nyní vychází najevo další skutečnosti, dost nepříjemné nejen pro všechny bezpečnostní složky, ale i pro francouzskou vládu.Bratři Chérif a Said Kouachiovi byli rozvědkám dobře známi. Mimo jiné měli zakázaný vstup na území USA a mladší z nich Chérif byl již dříve odsouzen kvůli teroristické činnosti (zdroj: iDnes.cz).

Francouzský premiér Manuel Valls dnes uvedl, že tajné služby chybovaly. „Došlo k pochybení, samozřejmě,“ uvedl „Proto musíme analyzovat, co se stalo,“ dodal. Francouzskými médii se šíří množství názorů, že útokům šlo předejít, pokud by pracovníci tajných služeb lépe vyhodnotili riziko, které trojice představovala. 

Policie stále pátrá ještě po přítelkyni teroristy Amedyho Coulibalyho šestadvacetileté Hayat Boumeddieneové, která je ozbrojená a nebezpečná (foto: LeMonde)

Psali jsme také:

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

 

 

 

Tagy článku