Tajné služby USA: Teroristé jsou mezi uprchlíky a pokusí se opět udeřit

Tajné služby USA: Teroristé jsou mezi uprchlíky a pokusí se opět udeřit
Popisek: Teroristé se skrývají mezi uprchlíky
10 / 02 / 2016, 13:30

Američtí zpravodajci varují, že teroristická organizace Islámský stát se letos pravděpodobné pokusí nejen o další útoky v Evropě, ale také o přímý útok na Spojené státy.Islamisté se s falešnými pasy infiltrovali mezi uprchlíky z Iráku a Sýrie.

Zatímco někteří představitelé evropských zemí jsou v souvislosti s rozmachem IS a pokračující migrací uprchlíků stále klidní, Amerika již bije na poplach. Včera o hrozbě terorismu diskutovali nejvýše postavení zpravodajci na půdě amerického senátu.

"IS se pravděpodobně pokusí provést další útoky v Evropě a pokusí se také o přímé útoky na USA v roce 2016," říká generál Vincent Stewart, ředitel Defense Intelligence Agency.

Podle ředitele Národní zpravodajské služby Jamese Clappera byli extremisté aktivní v 40 zemích a v současné době existuje více teroristických "ohnisek" než tomu bylo kdykoli dosud v historii.

Clapper také upozornil, že IS a jeho osm poboček jsou hlavní hrozbou terorismu, a že "islamisté využili exodu uprchlíků kvůli násilí v Iráku a Sýrii a schovali se mezi nevinné civilisty, aby se mohli dostat do dalších zemí."

K tomu, aby se infiltrovali mezi běžné uprchlíky, mají k dispozici falešné pasy. Podle tajných služeb se bojovníci IS údajně zmocnili syrských pasových zařízení, včetně strojů na výrobu pasů. Jen v posledních měsících roku 2015 se podařilo bezpečnostním složkám zadržet na území USA zhruba pět desítek teroristů IS. 

Do smutné statistiky patří také to, že podle zpravodajců řady bojovníků IS od roku 2012 posílilo přes 38 tisíc lidí, kteří odjeli do Sýrie a Iráku ze zhruba 100 ostatních zemí světa.

Hrozbou podle Clappera i nadále zůstává také Al-Kajda, zejména na Arabském poloostrově a v části Sýrie. V americkém senátu se také diskutovalo o jaderé hrozbě KLDR, Číně a Rusku.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace