Americké tajné služby podle WikiLeaks špehovaly francouzské prezidenty

Americké tajné služby podle WikiLeaks špehovaly francouzské prezidenty
24 / 06 / 2015, 13:00

AKTUALIZOVÁNO / Národní agentura pro bezpečnost (NSA) podle neziskové mediální společnosti WikiLeaks špehovala francouzské prezidenty Jacquese Chiraka, Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollanda.

24.6.2015 / "Francie nebude tolerovat žádné zásahy ohrožující bezpečnost a ochranu jejích zájmů," uvedla přímo kancelář úřadujícího prezidenta Francoise Hollanda. Ten byl podle informací a dokumentů, které zveřejnilo WikiLeaks také předmětem sledování.

"Nedovedeme si představit, co motivuje spojence, aby špehoval spojence, který je často na stejné strategické pozici co se týká světových zájmů," řekl mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll.

Zveřejněné americké dokumenty byly označeny jako "přísně tajné" a jsou založeny především na telefonních odposleších. NSA vedla dokumenty pod označením "Špionáž Elyseje".

23.6.2015 / Server WikiLeaks se při svém šokujícím odhalením odvolává na přísně tajné výzvědné zprávy a technické dokumenty. 

"Nebudeme se vyjadřovat k pravdivosti nebo obsahu uniklých dokumentů," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby. Ani Francie k aféře dosud nevydala žádné stanovisko.

Informace o sledování francouzských prezidentů vyšly najevo patrně díky dokumentům, které odcizil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Američané měli odposlouchávat také francouzské ministry, vysoké úředníky a diplomaty. V souborech z roku 2012 jsou například rozhovory prezidenta Hollanda o možném vystoupení Řecka z eurozóny. 

NSA byla nedávno nařčena ze špehování německé kancléřky Angely Merkelové. Na začátku tohoto měsíce Německo prohlásilo, že USA nebylo schopno sledování obhájit jako legální akci.

Kvůli aféře okolo tajných služeb prezident Barack Obama slíbil zreformovat NSA. Americký Senát na začátku června schválil nový zákon - Freedom Act, který omezuje hromadný sběr dat o telefonní komunikaci tajnými službami. Data má místo NSA shromažďovat a uchovávat telekomunikační firmy a NSA do nich bude moci nahlížet jen se svolením soudu.

Zdroj: BBC, ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.