Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Tajné služby tří států měly &quote;v hledáčku&quote; teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.
23 / 08 / 2015, 06:30

Máme se v Evropě cítit bezpečně? Bezesporu ne, jenom náhodou nedošlo ve vlaku z Amsterodamu do Paříže ke krveprolití.

Útočník, který v pátek v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže zranil dva lidi, byl v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska. Podle policejního zdroje agentury AFP jde o pětadvacetiletého marockého občana Ajjúba Chazzaního, který patřil k radikálnímu islamistickému hnutí. Identifikován byl údajně díky otiskům prstů. Útočníka odzbrojila dvojice Američanů, jejichž čin již ocenili i prezidenti USA Barack Obama a Francie François Hollande.

Útočník oblečený do džín a modrého trička nastoupil v Bruselu. Byl vyzbrojený automatickou puškou, zřejmě typu Kalašnikov, pistolí a nožem. Lehce zraněn byl také francouzský herec Jean-Hugues Anglade známý z filmu Brutální Nikita, který rozbil okenní sklo, aby spustil poplach. Anglade obvinil personál vlaku, že se při incidentu uzamkl v čelním motorovém vagónu a odmítal k sobě vpustit vyděšené cestující z ostatních vozů. (Zdroj: zpravy.e15.cz)

Chazzaní byl nejdříve identifikován jako radikální islámista španělskou tajnou službou. Ta informovala své protějšky ve Francii, když se Chazzaní odstěhoval do Paříže. Francouzi zase upozornili Belgičany.

V hledáčku Europulu je podle zástupce ředitele Europolu Oldřicha Martinů zhruba 6000 osob z členských států EU, které jsou podezřelé toho, že bojovali třeba na straně Islámského státu. U čtvrtiny členské státy tyto informace potvrdily. "Jsou to zpravidla jednotlivci, kteří spolu komunikují přes internet a snaží se být neviditelní, aby se nepoznalo, kdy udeří," podotkl Martinů.

O tom, jak "zasahovaly" francouzské policejí jednotky při útoku islámských radikálů v Paříži, jsme psali v článku "Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo".

Podobný "úspěch" měla dánská policie při teroristických útocích v Kodani. Policie totiž pronásledovala recidivistu a atentátníka v sobotu i v neděli. Marně. Policisté ho dopadli až po druhém útoku, a ještě víceméně náhodou. 

Je otázkou, zda tajné služby evropských států jsou reálně vůbec schopné ohlídat aktivity všech příznivců IS, které mají v databázích. Prozatím je sporné, že by dokázaly ochránit evropské občany před teroristickou hrozbou.

Psali jsme také:

Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk

Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?

Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady

Západ prohrává válku s islámským státem

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Tagy článku

-->