Tak jsme už na tom Západě, nebo jsme se ,,zasekli" stále na Východě?

Tak jsme už na tom Západě, nebo jsme se ,,zasekli&quote; stále na Východě?
04 / 05 / 2018, 09:00

V poslední době se mediálním prostorem rozvířila debata o tom, že prezident Miloš Zeman che zavést Českou republiku na Východ svými čilými setkáními s ruskými a čínskými politickými představiteli. Jsme tedy tím ,,zataženi" na Východ, či patříme stále na Západ?

Po roce 1989 bylo jasné, že tehdejší Československo se po více než 40 letech komunistické diktatury vrátí tam, kam vždy patřilo - na Západ. Začleněním do jeho politických a vojenských strukur vyslala pozdější Česká republika jasný signál, jaká je její zahraničněpolitická orientace.

psali jsme: Než se nechat Západem odzbrojit, je pro nové členské země EU lepší s ním jít do soudní bitvy, míní experti a poslanci

Na začátku 90. letech, kdy byla zrušena Varšavská smlouva a došlo k odchodu posledního sovětského vojáka, se tehdejší politikové (například i včetně Václava Klause) ptali, když už budeme patřit na Západ, kdy ho ekonomicky dohoníme, a kdy konečně budeme zbaveni cejchu východního vazala, poslušně poklonkujícího Moskvě.

psali jsme:Za Putinovi věrného označil magazín Spiegel prezidenta Zemana

Západní orientace, která byla logickým vyústěním vnitropolitických změn v Československu, i těch mezinárodních, je však v průběhu let stále zpochybňována zejména představiteli komunistické strany, ale i někteřích představitelů Okamurovy SPD. Komunisté dlouhodobě kritizují naše členství v NATO a chtějí z této organizace vystoupit. Na to mají jistě svaté právo. Na druhé straně už nepředkládají žádnou jinou reálnou alternativu k této organizaci (stejně jako Tomio Okamura, který chce vystoupit z EU a neřekne alternativu k ní).

Otázka přináležitosti ČR k Západu či k Východu také vyvstala se zvolením prezidenta Miloše Zemana v roce 2013. Mnozí politikové, komentátoři i politologové zazlívají Zemanovi, že svými častými návštěvámi Číny a Ruska chce zavléct naši zemi na Východ. Uzavírání obchodních smluv s Ruskem i Čínou, jakož i otevírání těchto trhů našim podnikateům je samozřejmě užitečné, nicméně v poslední době se bohužel proměnily v bezbřehé poklonkování ,,mocipánům" z Východu, a neschopnost prezidenta republiky v tomto směru vyvažovat směrem na opačnou stranu. Proto Zemana čím dál více západních politiků již nebere za seriózního partnera. Je však nutné dodat, že zahraničněpolitickou linii státu formuje výhradně vláda, a ne prezident republiky, protože nemáme zavedený prezidentský systém, ale parlamentní demokracii.

psali jsme: Lavrov hrozí odvetou za rozšiřování NATO na východ

I přes časté návštěvy Číny a Ruska prezidentem Zemanem je však Česká republika ukotvená na Západě, což je dáno právě jejím členstvím v EU a NATO a dalších přidružených organizacích. Strach některých politiků a komentátorů o naši zahraničněpolitickou orientaci je tak zbytečný. To by museli komunisté vyhrát drtivým způsobem volby, aby došlo v tomto směru k prudké otočce, což je však krajně nepravděpodobné, protože tato strana je odsouzena v dlouhodobém horizontu k politickému paběrkování. Česká republika je pevně zakotvená na Západě, ať už politicky, ekonomicky, ale také hodnotově. Vychýlení ze ,,západní osy" tak nemohou způsobit ani Zemanovy návštěvy Číny či Ruska. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte 

Tagy článku

-->