"Most wanted": Europol představil netradiční adventní kalendář

&quote;Most wanted&quote;: Europol představil netradiční adventní kalendář
Autor fotografie: Screenshot eumostwanted.eu|Popisek: Ti nejvíce hledaní
03 / 12 / 2016, 06:15

Europol vytvořil pro letošní rok opravdu jiný adventní kalendář než jsme zvyklí. Pod políčky s čísly dnů se nenalézá ani čokoláda, ani nějaké krásné obrázky. Jsou tam portréty nejhledanějších zločinců Evropy.

"Od 1. prosince budeme po 23 dnů zveřejňovat jméno jednoho uprchlíka z jednoho členského státu," řekl agentuře AFP mluvčí Europolu Gerald Hesztera. Jde podle něj o zločince, kteří byli odsouzeni za vraždy, únosy, terorismus či obchodování s drogami.

Kalendář začíná písmenem A jako Austria, a tedy portrétem šedesátiletého Rakušana jménem Tibor Foco, který byl odsouzen na doživotí za vraždu prostitutky, kterou zastřelil v roce 1986. V roce 1995 ale uprchl z vězení a od té doby je na útěku. B je Bulharsko, kde je hledán Sergej Filipov Georgijev za vraždu Bulhara na Ukrajině v roce 2011.

Video se zločincem, po kterém pátrá Česká republika, bude dostupné od 6. prosince, Slovensko přijde na řadu 19. prosince.

Od lednového spuštění internetové stránky Europolu se podařilo dopadnout 24 zločinců, z toho devět za pomoci občanů. "Doufáme, že zadržením některého z uprchlíků dáme občanům pěkný dárek pod stromeček," dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK

Tagy článku