Taktická svítilna Fenix TK20R: jednoduše skvělá

Taktická svítilna Fenix TK20R: jednoduše skvělá
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Fenix TK20R
05 / 03 / 2017, 09:15

Do našeho redakčního testu dorazila novinka od výrobce Fenix – taktická svítilna s označením TK20R, vybavená diodou CREE XP-L HI V3 se světelným tokem 1000 lumenů a dosvitem až 310 metrů.

V již klasické oranžovošedé krabičce se nalézá samotná svítilna, poutko, náhradní o-kroužek a pouzdro. Baterie 18650 o kapacitě 2 900 mAh je již nabita a tak nic nebrání tomu, aby se dala svítilna okamžitě připnout na pásek policisty nebo guarda. Pokud nechcete používat pouzdro, je TK20R vybavena pevným klipem, který ale lze odmontovat.

Fenix TK20R

Že se nejedná o žádného drobečka poznáte okamžitě. 15,5 cm na délku a téměř 190g včetně baterky již v ruce cítíte. Ta váha ale dodává jistotu, že když udeříte hlavou svítilny s úderným ráfkem do skla, zaručeně se nestane nic svítilně, ani vaší ruce. Mohutné černé tělo je vyrobeno z anodizovaného leteckého tvrzeného hliníku Type III. V horní části svítilny se nachází microUSB port pro napájení a taktický vypínač, kterým lze svítilnu bleskurychle zapnout.

Taktický kroužek nad pevným klipem umožňuje tzv. cigaretový úchop, kdy je svítilna držena v tzv. slabší ruce mezi ukazováčkem a prostředníčkem a palce spočívá na vypínači svítilny. Zbraň je pak držena v silné ruce.

Světelné režimy se přepínají tlačítkem v přední části svítilny, kdy TK20R disponuje 4 světelnými režimy o výkonu 1 000, 350, 150 a 10 lumenů. Na nejvyšší výkon má svítilna vydržet asi hodinu a půl, naopak na výkon 10 lumenů přežijete v temné jeskyni se světlem až 4 dny. Pokud se tlačítko přepínání režimu podrží déle, zapne se pátý, tedy stroboskopický režim. Mimochodem zrovna tento režim se může policistům nebo guardům z bezpečnostních agentur velmi hodit – silné blikající světlo prakticky oslepí toho, na koho svítilnu namíříte.

V případě provozu na nejvyšší výkon po asi 10 minutách začnete cítit lehké zahřívání povrchu svítilny, i to ale Fenix ošetřil. Chytrá elektronika v případě dosažení teploty 65 stupňů přepne svítilnu na nižší světelný režim (po 5% každých 30 vteřin) a po ochlazení na akceptovatelnou teplotu se vrátí k vyššímu výkonu.

Naposledy zapnutý režim si svítilna pamatuje, takže po vypnutí a opětovném svítí stejně jako v době posledního použití. Vodotěsnost splňuje normu IPX-8, tedy ponoření do hloubky dvou metrů, baterka by měla bez problémů přežít i pád z výšky 1 metr na tvrdou podlahu. Cíleně jsme ji sice nikam neházeli, ale k několika pádům došlo a Fenix svítil bez problémů dál. Vzhledem k venkovním podmínkám, kdy teplota venku v noci klesala až na -16 stupňů, jsme nechali zapnutou svítilnu na výkon 150 lumenů ležet venku na sněhu a ráno jsme ji našli v poněkud větší hloubce, ale stále svítící. Zcela zmrzlou svítilnu jsme vložili do vařící vody, a nic se nezměnilo – z čočky se dál nepřetržitě linulo světlo.

Napájení pomocí microUSB portu je velmi pohodlné a svítilnu tak dobijete v autě, z powerbanky, nebo nabíječky k mobilnímu telefonu. Pokud ani jedno nemáte sebou, můžete dokoupit dvě baterie CR123A a vesele svítit dál. Přepínač světelných režimů navíc změnou podsvícení ukazuje, v jaké kondici baterie je. Pokud svítilnu zapnete a okolo kroužku svítí zelená barva, je baterie plně nabitá, červená barva signalizuje, že již není příliš v kondici a blikající červená barva upozorňuje na nutnost okamžitého nabití. Stejně jako v případě přehřátí postupuje i svítilna v případě vybíjení, kdy postupně snižuje výkon, aby vydržela co nejdéle.

Nabídka volitelného příslušenství je opravdu bohatá: kabelový spínač AER-03, červený filtr TK, zelený filtr, modrý filtr, bílý difuzér AOD-M. Dále je možné koupit držák na kolo, montáž na zbraňovou lištu, stranová montáž, montáž na hlaveň, magnetickou montáž na hlaveň, atd.

Má skvěle fungující Fenix TK20R vůbec nějaké slabiny? Pro příslušníky policie, vojáky nebo zaměstnance bezpečnostních agentur je ideální – vysoký výkon, optimální hmotnost a jednoduché nabíjení. Další výhodou oproti neznačkovým produktům, nebo konkurenci je i záruka 5 let na samotnou svítilnu a 2 roky na akumulátor. Fenix svým výrobkům očividně věří.

Problémem ale bude cena, která je položena poněkud výše, než budou útvary nákupů ochotné akceptovat. Je již ale zažitou praxí, že příslušníci těchto složek si z vlastní kapsy kupují kvalitnější výbavu a těm lze tuto svítilnu jen doporučit. Mimo bezpečnostních složek ale výkonnou a robustní svítilnu ocení i lovci, nebo cestovatelé, kterým bude skvěle sloužit.

Svítilnu nám k testu zapůjčil obchod www.kronium.cz, kde si Fenix TK20R můžete koupit za 2 799 Kč.

Hodnocení:

+ Vysoký světelný výkon
+ Kvalitní mechanické provedení
+ Nabíjení přes microUSB
+ Velká nabídka příslušenství
- Vyšší cena

 

Tagy článku