Taktické jaderné zbraně pro Bělorusko - Putinův dárek?

Taktické jaderné zbraně pro Bělorusko - Putinův dárek?
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
02 / 08 / 2022, 08:00

Na sociálních sítích se objevil příspěvek ruského opozičníka Andreje Piontkovského. Podle disidenta existují informace, že Rusko dodalo Bělorusku 4 taktické jaderné hlavice. Piontkowski vyzval Spojené státy, aby „okamžitě tyto informace potvrdily nebo popřely“.

„Jsou zde informace, že do Běloruska byly doručeny 4 taktické jaderné hlavice. Spojené státy musí okamžitě a) potvrdit nebo odmítnout; b) veřejně vysvětlit panu Putinovi, že v případě jaderného útoku bude osobně zlikvidován z jakéhokoli území,“ napsal Piontkovski na sociálních sítích.

Andrei Piontkovsky je publicista, vědec a analytik. Často srovnával rétoriku Putina a Hitlera, například analýzou projevu prvního jmenovaného v roce 2014 na Krymu.

Z Ruska odešel v roce 2016 poté, co generální prokuratura označila jeho názory za „extrémistické“ a zahájila proti němu vyšetřování.

Taktická jaderná zbraň (TNW) je jaderná zbraň, která je určena k použití na bojišti v situacích, kdy jsou poblíž vlastní jednotky či spojenci. Obecně má menší explozivní sílu a taktickými jadernými zbraněmi mohou být například bomby, rakety krátkého dosahu, dělostřelecké granáíty nebo torpéda.

Zdroj tvp.info

 

Tagy článku