Tálibán jmenoval svého nového lídra. Nechce o míru ani slyšet

Tálibán jmenoval svého nového lídra. Nechce o míru ani slyšet
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Afghánistán
25 / 05 / 2016, 15:15

Tálibán ve středu potvrdil smrt Muhammada Mansúra.

Po smrti šéfa Tálibánu Muhammada Mansúra, který byl zabit americkým bezpilotním letounem, jmenovalo teroristické hnutí rychle nového vůdce. Stal se jím mulla Achúndzáda, který si v žádném případě nepřeje nastolení míru v Afghánistánu. Achúndzáda byl jedním ze dvou Mansúrových zástupců.

Válečně naladěný radikální duchovní tak bude pravděpodobně pokračovat v odkazu svého předchůdce, to znamená v další válce a agresivní rétorice. Američané se domnívali, že právě Mansúr představuje hlavní překážku k možnému vyjednání míru v těžce zkoušené zemi. Možná ještě větší problém však bude pro Američany právě Achúndzáda, který považuje boj proti legitimní afghánské vládě a zahraničním interventům jako svou povinnost.

Oznámení o Mansúrově nástupci přišlo v době, kdy se v Kábulu střetl sebevražedný atentátník s minibusem, který převážel zaměstnance soudu. Při neštěstí zemřelo nejméně 11 lidí a k útoku se hned potom přihlásil právě Tálibán. Jmenování nového lídra Tálibánu a sebevražedný útok tak mohou spolu bezprostředně souviset. Je tak možné, že Achúndzáda chtěl hned po svém jmenování demonstrovat sílu a vůli, že k míru v Afghánistánu v dohledné době nedojde.

 

 

Zdroj: theepochtimes.com

 

Tagy článku