Taliban zaútočil proti německému velvyslanectví v Afghánistánu - šest mrtvých a 120 zraněných

Taliban zaútočil proti německému velvyslanectví v Afghánistánu - šest mrtvých a 120 zraněných
Autor: Screenshot
11 / 11 / 2016, 15:45

Bilance útoku na německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu vzrostla nejméně na šest mrtvých. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Mazáre Šaríf (Afghánistán)/Berlín 11. listopadu (ČTK) - Podle policejních a lékařských zdrojů zranění utrpělo více než 120 lidí. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Taliban, podle nějž šlo o odvetu za akci NATO u Kunduzu z minulého týdne. Všichni němečtí zaměstnanci konzulátu jsou v pořádku a jednotky NATO mají situaci pod kontrolou.

 

Sebevražedný atentátník se odpálil v autě plném výbušnin ve čtvrtek krátce před půlnocí místního času. Mluvčí NATO později řekl, že se vyšetřuje, zda auta s výbušninami, která najela do ochranné zdi konzulátu, nebyla dvě.

 

Na konzulát zaútočili podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera vedle sebevražedného atentátníka i další těžce ozbrojení teroristé. "Až po bojích v areálu konzulátu i uvnitř budovy generálního konzulátu se podařilo útok odrazit," řekl dnes Steinmeier novinářům v Berlíně.

Na odvrácení nebezpečí se podle šéfa německé diplomacie podílel bezpečnostní personál konzulátu, afghánské síly i německé, gruzínské, belgické a lotyšské jednotky. Asi 20 zaměstnanců konzulátu se během útoku podle serveru Spiegel Online schovalo ve speciální bezpečnostní místnosti a ve sklepě. Německo nyní zvažuje, jestli konzulát neuzavře. Podle bezpečnostních zdrojů je budova tak poškozená, že nemůže dále fungovat.

Kromě sebevražedného atentátníka zahynulo podle zdravotnických zdrojů minimálně dalších pět osob; jejich těla byla převezena do městské nemocnice. Provinční policie tvrdí, že obětí bylo sedm. Dvě z nich byly zabity omylem německými vojáky, kteří si je spletli s útočníky, citovala agentura AFP afghánské policisty.

Německá strana jejich tvrzení odmítla komentovat. Spiegel Online ale uvedl, že se dnes kolem šesté hodiny ráno místního času k budově přibližovali tři jezdci na motorkách, kteří nereagovali na varování. Němečtí vojáci proto zahájili palbu, dvě osoby zabili a třetí těžce zranili.

"Výbuch byl velmi silný a vyrazil okna. Mnoho civilistů bylo zraněno ve svých domech," řekl o útoku nemocniční lékař Núr Mohammad Fáiz. Mazáre Šaríf je střediskem severoafghánské provincie Balch. Mluvčí provinčního guvernéra řekl, že při útoku bylo zničeno nebo poškozeno mnoho obchodů a dalších domů. "Bezpečnostní situace je nyní pod kontrolou, ale lidé mají strach. Mezi zraněnými je mnoho žen a dětí," řekl.

Mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid prohlásil, že sebevražední atentátníci byli vysláni s úkolem "zničit německý konzulát a zabít všechny, koho tam najdou". "Byl to naplánovaný útok, který jsme dobře připravili. Sebevražedný útočník nejprve najel autem s výbušninami do hlavní budovy konzulátu a umožnil ostatním bojovníkům dostat se dovnitř a pozabíjet všechny cizince," dodal Mudžáhid.

Taliban čtvrteční útok proti německému konzulátu zdůvodnil zapojením Německa do náletu NATO z 3. listopadu na pozice Talibanu u Kunduzu. Podle OSN při této akci zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění. Taliban tvrdí, že Německo poskytlo americkým silám zpravodajské informace. Německá vláda nicméně podíl své armády na útoku popřela.

Přísně střežený konzulát leží v centru Mazáre Šarífu nedaleko slavné modré mešity a byl otevřen teprve v roce 2013. Mezi jeho zaměstnanci jsou zhruba dvě desítky Němců. Německo má podle agentury AP v Afghánistánu přes 980 svých vojáků, z nichž většina působí v provincii Balch.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace