Tanec mezi vejci graduje. Srbský prezident: Pokud Ukrajina uzná Kosovo, „do jednoho dne ztratí všechno.“

Tanec mezi vejci graduje. Srbský prezident: Pokud Ukrajina uzná Kosovo, „do jednoho dne ztratí všechno.“
Autor fotografie: FB prosil prezidenta Alexandra Vučiče|Popisek: Alexandr Vučič
09 / 08 / 2023, 14:00

KOMENTÁŘ: Velmoci si odjakživa dělaly, co chtěly. Dějiny jsou takových případů plné a vznik Kosova v režii USA je možno chápat jako v lepším případě jen jako pokřivení mezinárodního práva. V podstatě se jedná o obdobu odtržení Krymu od Ukrajiny ve prospěch Ruska. Jaký zájem může mít v tuto chvíli Ukrajinský režim na uznání Kosova si do trojčlenky dosadí i žák střední soukromé školy s minimální znalostí dějepisu. Ale varování srbského prezidenta Alexandra Vučiče, budiž dostatečným signálem.

Napadlo Vás někdy, jak by světové zprávy informačně zchudly nebýt Izraele, Taiwanu, Kašmíru nebo třeba Kosova?

Protiamerické nálady v Srbsku patří již ke koloritu země, a po rozložení Jugoslávie se není čemu divit. Srbsko je jednou z mála zemí v Evropě, které na Rusko neuvalily sankce po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Ale věci nejsou tak černé, jak se zdají být. Z tajného dokumentu z počátku března signovaného generálním štábem Srbska sice vyplývá, že země odmítla poskytnout výcvik ukrajinským silám, nicméně se zavázala se k zaslání „smrtící pomoci“, tedy zbraní. V dokumentu bylo také uvedeno, že Srbsko má politickou vůli a vojenské schopnosti poskytnout Ukrajině zbraně i v budoucnu. Dá se tedy označit za přítele v boji. Tak proč Ukrajina vůbec zvažuje uznání Kosova?  Je tu něco, co nevíme? 

Srbský prezident Aleksandr Vučič se v úterý ostře vyjádřil k vyhlídkám na uznání Kosova ze strany Ukrajiny poté, co jeden z ukrajinských poslanců podepsal výzvu vládám západních zemí požadující přehodnocení politiky vůči Bělehradu a Prištině. Informaci přinesla European Truth

Dopis, který podepsali šéfové deseti parlamentních výborů pro zahraniční věci a více než padesát poslanců různých parlamentů, vyzývá ke zvýšení tlaku na Srbsko a odklonu od snahy o rovnováhu mezi ním a Kosovem. Vučić v komentáři k dopisu uvedl, že je namířen proti Srbsku a údajně ho činí vinným z toho, že pomáhá lidem v Republice srbské, a je rovněž zaměřen na „vyvolání konfliktu“.

"Ukrajina je pro nás přátelská země. Myslím, že Zelenskij je chytřejší než Merežko (člen Ukrajinského parlamentu – pozn. redakce) jen si to představte: pokud Ukrajina uzná nezávislost Kosova, během jednoho dne přijde o všechno," dodal srbský prezident, aniž by objasnil, co tím myslel. 

Není tajemstvím, že na Ukrajinu je vyvíjen tlak ze strany USA na uznání Kosova a dodávky raketometů, munice, tanků atp. jsou dostatečnou pákou. Na druhou stranu si Ukrajina nechce a nesmí rozhněvat státy v regionu, ani ty, se kterými přímo nesousedí, což je případ Srbska. To Ukrajinu podporuje, aniž bychom přesně věděli čím a jak. V každém případě prezident Zelenský už mnohokrát dokázel, že umí číst mezi řádky a dá se očekávat, že tlak na uznání Kosova ze strany Ukrajiny bude spíše ochabovat.   

Obchod s orgány

Srbská geopolitická pozice je podobně ambivalentní jako třeba u Maďarska. Srbsko je kandidátem na členství v Evropské unii, zároveň však udržuje úzkou vojenskou i politickou spolupráci s Ruskem. Problémy s uznáním existence Kosova měla dlouhodobě i ČR, až po několika letech jednání český parlament schválil v létě smlouvu prezidentského typu s republikou Kosovo o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu. A navíc pošleme do Pričtiny velvyslance, čímž ČR Kosovo de facto i de iure uznala.

Problému této země je však celá řada. Kosovo patří k nejchudším zemím v Evropě a někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) z 90. let praktikovala v Kosovu a Albánii obchod s lidskými orgány zajatých Srbů a kosovských Albánců, kteří nesouhlasili s praktikami UÇK. Tedy pověst naprosto šílená…

Tagy článku

-->