Jsem tady, abych zemřel pro Alláha, křičel útočník z francouzského letiště

Jsem tady, abych zemřel pro Alláha, křičel útočník z francouzského letiště
Autor fotografie: flick (CC BY-SA 2.0) |Popisek: policie
19 / 03 / 2017, 16:00

Radikální muslim, který byl zastřelen na francouzském letišti Orly, měl křičet před útokem větu, že ,,jsem tady, abych zemřel pro Alláha".

I když to na začátku nevypadalo, oba incidenty - útok na tři policisty a pokus o střelbu na letišti v Orly, spolu bezprostředně souvisely. Nyní policie k incidentu uvedla, že útočník měl před svou smrtí křičet větu, že ,,jsem tady, abych zemřel pro Alláha".

Policie identifikovala devětatřicetiletého muže jako Zieda B, který byl podle ní již nějakou dobu zradikalizovaným muslimem. Měl bohatou kriminální minulost, která zahrnovala mimo jiné krádeže i ozbrojená přepadení. Jeho byt prohledávala v listopadu 2015 po  teroristických útocích v Paříži policie, protože byl jedním z podezřelých.

Čtěte také: Sebevražedný atentátník vrazil autem s výbušninami na kontrolní stanoviště blízko letiště v Mogadishu. Téměř zničil blízký hotel a zabil 12 lidi

Předtím, než Zied B. přijel na letiště Orly, napadl tři policisty na severu Paříže. Jednoho z nich postřelil. Pak se vydal na letiště, kde se pokusil vojačce ukrást zbraň a střílet. To se mu však nepodařilo a byl zastřelen, kdy se snažil uprchnout do restaurace MC Donald's na letišti.

Jak vyšlo nyní najevo, Zied B. psal před útokem textovou zprávu svému otci, v níž uvádí, že ,,udělal hloupost, protože střelil policistu". Naznačovaná lítost však nezabránila tomu, aby se Zied B. pokusil své dílo dokončit později na letišti. Rodiče radikálního muslima jsou francouzskými občany tuniského původu. Podle policie otec i matka žijí ve francouzském městě Garges-lès-Gonesse.

 

psali jsme:

Střelba na francouzském letišti Orly: Zděšení a rychlá evakuace

 

Zdroj: express.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.