Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
Koncem roku 2019 došlo ke dvěma událostem, které měly mnoho podobného, ale každá měla jiný konec. Mám na mysli střelbu v Ostravské nemocnici, a střelbu, ke které došlo 30.12. v Texasu. V obou případech zaútočil aktivní střelec na veřejném místě a začal zabíjet lidi. Ani v jednom případě se zřejmě nejednalo o teroristický útok, ale o útok „magora“, který se chtěl tímto činem pomstít nebo vyřešit svou životní frustraci. Ať už byl jejich motiv jakýkoliv, výsledkem byli mrtví nevinní lidé.
Přes velkou podobnost mezi oběma událostmi, je zde jeden zásadní rozdíl. Střelec v Ostravě zabil na místě 6 lidí a poté v klidu nemocnici opustil, nasedl do auta a z místa činu odjel. Policie jej našla asi po třech hodinách a střelec před svým zatčením spáchal sebevraždu. V Texasu to mělo ale jiný průběh. Střelec vytáhl brokovnici, kterou měl ukrytou pod kabátem a během bohoslužby začal střílet do modlících se farníků. Stačil však vystřelit pouze dvakrát! Pak byl sám zasažen výstřelem jednoho farníka, který měl v kostele LEGÁLNÍ zbraň. Pokud by tam tento ozbrojený muž nezasáhl, byl by počet mrtvých v texaském kostele mnohonásobně vyšší.
Útoky aktivních střelců se bohužel stávají stále častějšími. Během posledních dvou dekád vrostl počet těchto útoků celosvětově o 150% a v USA o 300%. Jedná se tedy o jev, který ze společnosti jen tak nevymizí a pravděpodobnost, že se s těmito útoky budeme setkávat i v budoucnosti je vysoká. A to nemluvím o různých typech teroristických útoků, se kterými se za posledních několik let doslova roztrhl pytel. Tak jak se mění vývoj situace ve společnosti, musí se změnit i myšlení lidí. Lidé musí přijmout ten fakt, že část odpovědnosti za svou bezpečnost musí přijmout na sebe. I kdybychom navýšili počet policistů na trojnásobek, tak nikdy nemohou být všude.
Uvedu malý příklad na případu ostravské nemocnice. Přestože si myslím, že práce policistů i ostatních složek IZS byla dobrá, celé se to mohlo vyvíjet i jinak. Střelec pálil v nemocnici a po svém činu nemocnici opustil, nasedl do vozidla o odjel. Pokud by chtěl pokračovat ve svém vražedném tažení, tak mohl. Výběr měkkých cílů je bezpočet. Mohl si vybrat nákupní centrum, restauraci, zastávku MHD a všude tam mohl pokračovat ve svém vražedném tažení. Policie by jej dříve nebo později dostala, ale počet nevinných obětí by byl mnohonásobně vyšší. Ono by stačilo, i kdyby pokračoval v nemocnici. Policie sice byla na místě v řádu minut, ale než najde místo incidentu, a než objeví střelce ve změti chodeb, tak to zabere nějaký čas a počet obětí by byl jistě vyšší.
Tyto dva podobné a přitom rozdílné případy jasně ukazují, jak je celé tažení EU a i některých našich politiků (např. poslankyně Gajdůšková za ČSSD) za omezení legálních zbraní nesmyslné. V Texasu přijali od 1. září 2019 zákon, který ruší zákaz nošení zbraní v kostelech a modlitebnách. A přijetím tohoto zákona evidentně zachránili lidské životy. Na rozdíl od Texasu se v Evropě a v ČR se budeme dále snažit o omezování legálních zbraní, budeme brát lidem právo na obranu a dávat naše životy všanc takovým „magorům“, jako byl ostravský střelec, který byl mimochodem vyzbrojen NELEGÁLNÍ ZBRANÍ!
Autor: Lumír Němec