Technologické trendy ve vybavení interiérů. Centralizace, hlasoví asistenti a integrovaná řešení

Technologické trendy ve vybavení interiérů. Centralizace, hlasoví asistenti a integrovaná řešení
04 / 04 / 2019, 07:30

Technologie dnes prostupují zcela suverénně a stále více nejen naše životy, ale i domy a byty v nichž žijeme. Chytré funkce najdeme téměř u všech důležitých spotřebičů a vybavení domácnosti od vstupních dveří, přes osvětlení, pračky, až po bezpečnostní systémy. Díky tomu mají nepřehlédnutelný vliv také na vybavení a charakter interiérů, ať už se jedná o způsob ovládání zařízení, umístění reproduktorů domácího audia či umístění ovládacích jednotek celého systému. Vše díky technologiím směřuje k jednoduchosti a pohodlnému i efektivní napojení na služby.

Centralizace a jednoduchost

Rozvoj chytré domácnosti spěje k centralizovanému a jednotnému ovládání všeho - topení, osvětlení či zastínění oken pomocí žaluzií, ale i stahování plátna pro videoprojekci nebo hlasitosti přehrávání zvuku z audiosystémů. Fragmentace a nekompatibilita by přinášely jen další náklady, komplikace a větší složitost.

Jednotlivé komponenty je v tomto směru naopak účelné spojovat do inteligentních funkčních celků, které jsou ovládány z jednoho centrálního bodu a fungují na jedné platformě.

Hlasové ovládání

V řízení funkcí chytré domácnosti se stále více prosazují hlasoví asistenti. A odborníci se shodují, že tudy zřejmě povede v budoucnosti cesta. „Digitální hlasový asistent je samostatné hardwarové zařízení, které využívá hlasové rozhraní pro řadu spotřebitelských služeb,“ říká Ondřej Žatečka z firmy Audiopro. „Podle mnoha předpovědí čeká právě tento segment vybavení domácnosti v nejbližších letech největší rozmach.“

Dnes stále ještě z velké části ovládají pokročilé funkce domácnosti chytré telefony, tablety a počítače přehrávání většiny domácí zábavy z internetu. To se však má brzy měnit. S rozvojem chytré domácnosti stále více do ovládání vstupují, a roli hlavního prvku přebírají, hlasoví asistenti.

Pomocí aktivní technologie hlasového ovládání tak mohou uživatelé požádat systém o více informací o obsahu, který právě sledují například v televizi nebo na internetu. Systém následně ztlumí zvuk, přehraje odpověď na dotaz a po dokončení zprávy znovu obnoví původní zvuk.

Minimalistický design - zabudované reproduktory

Hudba zní a působí nejlépe, pokud je ukryta před našimi zraky. To je výraz nového trendu, který stojí zcela v protikladu ostentativním reproduktorům vévodícím prostoru. Tento trend nechává z podlah a nábytku zmizet bedny i dráty a vše ukrývá do stěn a stropů.

Vestavné reprosoustavy, subwoofery a zesilovače střední, špičkové, ale i High-end kvality již nemusíte na první pohled vidět, aby vám poskytovaly ten nejlepší hudební zážitek. Příkladem může být jedna z vestavných reprosoustav společnosti Origin Acoustics pro nejnáročnější posluchače, která vznikla ze spolupráce se značkou Bang & Olufsen.

Integrovaná řešení

Chytrá dotyková zařízení však zcela z interiérů nemizí. Jsou ale doplňována hlasovými asistenty, s nimiž fungují v jenom celku. Své místo nyní nacházejí v integrovaných dokovacích stanicích vyrobených s vysokým nárokem na designové řešení.

„Zcela ve stylu estetiky hlasového ovládání a reproduktorů zabudovaných do stěn či stropu je vestavěný dotykový panel, který je možné zabudovat nejen do stěn, ale také do nábytku či stolu. Ať už ve funkci hudební stanice, zařízení pro streamování TV obsahu, elektronického foto-rámečku či ovládacího panelu, panel či tablet je po vložení do stylové stanice vždy připraven k použití. Uvnitř dokovací stanice je neustále nabíjen,“ říká Ondřej Žatečka z Audiopro.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace