Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku
Autor fotografie: Armáda ČR, MO ČR|Popisek: CBO Těchonín
24 / 09 / 2014, 13:45

Světová zdravotnická organizace vydala další varování před rozšířením viru eboly. U nás máme jedno z nejmodernější zařízení na světě, kde možná skončí první nakažený pacient.

Ebola je bezpečnostní riziko a světová hrozba, o tom jsme psali v našel článku. Pro potřeby české armády, ale v krizových situacích i pro naše občany existuje Centrum biologické ochrany v Těchoníně. Zde by zřejmě byli umístěni pacienti s nejnakažlivějšími nemocemi, jako je například i ebola.

V centru je specializovaná infekční nemocnice pro izolaci a léčení osob se zvlášť nebezpečnými a exotickými nákazami v podmínkách 3. a 4. úrovně biologické bezpečnosti (BSL – Biological Safety Level), což je nejvyšší úroveň technického zabezpečení pro práci s vysoce rizikovými mikroorganismy. Je tu osm lůžek na jednotce intenzivní péče a dvacet standardních lůžek. 

Podívejte se na video o CBO (zdroj: Armáda ČR)

CBO může být použito i v rámci integrovaného záchranného systému. Je jedno z nejmodernějších na světě a jediné ve střední Evropě; je zařazeno do systému NATO.

Hlavní úkoly CBO:

  • Izolace nositelů nebezpečných nákaz a zabránění riziku šíření nákazy 
  • Identifikace druhu nákazy, stanovení přesné diagnózy, navrhování a přijímání dalších následných opatření, zejména v oblasti prevence
  • Léčba zasažených osob
  • Biologický obranný výzkum.

Psali jsme také:

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.