Autor fotografie: Redakce|Popisek: Na zasedání petičního výboru
Během dnešního zasedání petičního výboru bylo na programu projednávání „Petice za zrušení zdanění výsluh ozbrojených a bezpečnostních sborů“. Ono zdanění berou vojáci, policisté, hasiči jako podraz státu.
Vojenští vysloužilci mají jako jediní zdaněnu tu část důchodu, kterou jim vyplácí vojenská správa sociálního zabezpečení, a to bez ohledu na absolutní výši důchodu a bez možnosti odpisu jakékoli částky ze základu daně - jsou to paradoxně tak jediní důchodci, kteří jsou takto daněni.
Ti, kteří ještě v důchodovém věku nejsou mají příspěvek daněný celý a to i v případě, že je tento příspěvek jejich jediným příjmem. Díky tomu, že pobírají výsluhy ale nic na úřadu práce nedostanou! Ženijní či jiný specialista prostě problém sehnat práci mít může.
Jaká tedy může být důvěra takto zrazených lidí v tento stát? Jakým způsobem ovlivní tato zkušenost nové vojáky? Tyto negativní změny mají dlouhodobý dosah dalece přesahující volební období vlády z roku 2010.
Podle jednoho z vystupujících se zdaněním výsluh stát dostal do problému, protože ona nastupující generace toto velice citlivě vnímá.
Komu nemohou bývalí vojáci, policisté nebo hasiči přijít na jméno je bývalý ministr Kalousek a jeho úředníci, kterým se povedlo v roce 2010 původně dávku důchodového pojištění přesunout do kategorie příjmů.
Předseda petičního výboru Jiří Kohout k 15% zdanění řekl: „Zákonodárce měl vždy možnost tuto sociální dávku důchodového charakteru snížit, modifikovat nebo zcela odejmout a to změnou zákona, který tuto dávku přiznává. Proč tak neučinil? Z jednoduchého důvodu – musel by ctít zákon a bylo by zřejmé, že nelze zpětně krátit majetkové právo, jakým podle ES výsluha je.“
Podle MF má 15% srážková daň nižší dopad než normální zdanění, kde by byla ona dávka, podle úředníka MF příjem, postižena i platbou sociálního a zdravotního pojištění!!!
Poslanec Fiedler vyzval zástupce MF, aby osvětlil, proč se ministerstvo financí domnívá, že výsluhy mají být zdaněny, na což zástupce financí odpověděl, že není legislativním odborníkem, ale že je to dané zákonem.
Vystoupil také bývalý policista, poslanec Ondráček, který podepsal tuto petici jako první. Ve své emotivní řeči se zastal členů složek, jichž se zdanění týká, a připomenul i snížení platů v roce 2011, kdy bylo řečeno, že je krize a že se dočasně sníží platy.
„Propad reálných mezd i přes dorovnání je oproti roku 2010 asi 9%. Přijměte zákon, aby policie mohla zajistit nelegálně nabitý majetek, a těch 15% se Vám vrátí. Pokud se stát chce spoléhat na své ozbrojené složky, je nutné, aby něco udělal,“ řekl Ondráček a vrátil se ještě k platům policistů: “Ministerstvo vnitra přiznává, že se má nabrat 850 lidí a neví kde. Nastupující státní policista má asi 20 000 hrubého včetně příplatků, městský policista 30 tisíc, kdo se za takového stavu pohrne do státní služby?“
Na slova poslance Ondráčka zareagoval značně hystericky poslanec Jiří Junek z KDU-ČSL, on totiž patrně se zdaněním výsluh, které zavedl jeho dřívější stranický bratr Kalousek souhlasí.
Petiční výbor bude ostatní poslance o této petici informovat, vyžádá si názor MPSV z hlediska klasifikace výsluh, pak požádají MF aby se k tomuto vyjádřilo zda nechce stávající stav změnit.
Více o problematice výsluh na webu www.vysluhy.cz