Tento rok pro děti jedním z nejhorších v historii!

Tento rok pro děti jedním z nejhorších v historii!
Autor fotografie: Lance Cpl. James F. Cline III - [1]|Popisek: Zraněné dítě v iráckém táboře Ramadi (2007)
09 / 12 / 2014, 16:15

9.12.2014 / Devastujícím rokem, rokem hororu, strachu a zoufalství pro miliony dětí nazývá UNICEF (Dětský fond OSN) rok 2014.

Až patnáct miliónů dětí je letos přímo zasaženo násilnými konflikty uvádí ve své zprávě UNICEF. Konflikty se odehrávají v Sýrii, na Ukrajině, ve Středoafrické republice, Iráku, na palestinských územích, a v Jižním Súdánu.

Obrovské množství krizí v tomto roce způsobuje, že řada z nich je rychle zapomenuta nebo jim není věnována světová pozornost. Týká se to situace v Afganistánu, Kongu, Nigerii, Pákistánu, Somálsku, Súdánu a Jemenu. Všude tam jsou ničeny mladé životy.

„Byl to devastující rok pro milióny dětí. Děti byly zabíjeny, když se učily ve škole, když spaly ve svých postelích. Stávaly se sirotky, byly unášeny, mučeny, verbovány do armády, znásilňovány a dokonce prodávány jako otroci. Nikdy v nedávné historii nebylo tolik dětí oběťmi tak nepopsatelné brutality,“ varuje ředitel UICEF Anthony Lake.

Jen boj džihádistů za Islámský stát ohrožuje život deseti miliónů dětí. Z toho 7,3 miliónů dětí je ohroženo v Sýrii a 2,7 miliónů dětí je ohroženo v Iráku. 1,7 miliónů syrských dětí živoří v uprchlických táborech. Islamisté zaútočili během prvních devíti měsíců na 35 škol. Bylo přitom zabito 105 dětí a zraněno téměř 300 dětí. V Iráku bylo zabito, zmrzačeno nebo dokonce popraveno 700 dětí. Děti žijící na území Islámského státu jsou obětmi, svědky nebo dokonce pachateli extrémního násilí.

Druhé největší ohrožení dětí představuje konflikt ve Středoafrické republice. Je jím zasaženo více než dva miliony dětí. 10 000 z nich bylo naverbováno jako dětští vojáci do nejrůznějších ozbrojených skupin. Zabito bylo v této oblasti letos třikrát více dětí než v loňském roce. UNICEF uvádí 430 dětských obětí zabitých nebo zmrzačených.

Konflikt v palestinském pásmu Gazy připravil o život 538 dětí během padesáti dní izraelské ofenzivy. Dalších 3370 jich bylo zraněno. 54 000 dětí přišlo v pásmu Gazy o střechu nad hlavou v důsledku bombardování.

V Jižním Súdánu trpí 235 000 dětí mladších pěti let podvýživou. 750 000 dětí bylo vyhnáno ze svých domovů, 320 000 žije v uprchlických táborech. Více než 600 dětí bylo zabito a přes 200 zmrzačeno, 12 000 dětí bylo zverbováno jako dětští vojáci.

Situaci dětí dramatizuje i epidemie eboly v zemích západní Afriky. Tisíce dětí se tam staly sirotky. Pět miliónů dětí v těchto zemích přestalo chodit do školy.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace