Teror na moři? Britský námořní důstojník dezertoval k IS v Sýrii

Teror na moři? Britský námořní důstojník dezertoval k IS v Sýrii
Autor fotografie: Facebook|Popisek: Ali Alosaimi
09 / 05 / 2016, 13:15

28-letý důstojník královského námořnictva Ali Alosaimi vstoupil do řad bojovníků islámského státu.

Britská vojenská kontrarozvědka uvedla, že Alosaimi nyní může pro zemi představovat vážnou bezpečnostní hrozbu, protože je seznámen s nejnovějšími bezpečnostními systémy námořnictva. Právě kombinace jeho znalostí a zkušeností je pro Velkou Británii a USA velkou hrozbou. Zdroj: dailymail.co.uk

Ali Alosaimi se narodil se v Kuvajtu a po přestěhování do Velké Británie navštěvoval prestižní školu pro námořní důstojníky v anglickém South  Sields. "Každý s jeho znalostmi a vědomostmi je pro teroristy velmi cenný," řekl bývalý šéf Royal Navy, admirál Alan West.

Pokud budou mít teroristé mezi sebou někoho jako je Alosaimi, mohou rozšířit svoje aktivity i na námořní dopravu, mohou zaútočit na lodě nebo trajekty. Podle admirála Westa je "Největším nebezpečím možnost zneužití tankeru převážejícího kapalný zemní plyn pro teroristické účely. Jedná se o vysoce hořlavý náklad, který může způsobit velmi silný výbuch. Británie a Spojené státy by měly být po nějakou dobu hodně obezřetné." 

Vysoká škola odmítla poskytnout jakékoliv informace, ale podle britského deníku získají důstojníci při výcviku rozsáhlé informace o britském námořnictvu, jsou zodpovědní za bezpečnost plavidel, lodní provoz, nakládku a vykládku zboží a získají i neocenitelné informace o způsobech námořní komunikace.

"Odešel do Sýrie, protože byl naštvaný na Asada. Všichni muslimové na něho mají vztek, ale Ali se rozhodl jednat. Nikdo ho o ničem nepřesvědčoval, radikalizoval se jen tak, na internetu," cituje deník  Daily Mail jeho kolegu, který si přál zůstat v anonymitě. Dodal, že si Alosaimi doplnil ještě další kurz a chyběly mu už jenom dvě zkoušky, aby získal licenci jaké kapitán na jakékoliv lodi. 

Údaje o Alosaimim byly nalezeny v dokumentech IS, které předal britské televizní stanici letos v březnu jeden z islámistů. V dokladech bylo uvedeno jeho celé jméno, dosažené vzdělání, datum vstupu do IS v Sýrii 16. dubna 2014 i jeho "kvalifikace" jako "bojovník, sebevražedný atentátník nebo "osoba, která půjde za nepřátelské linie."

Rodina Aliho v Kuvajtu tvrdí, že se za poslední rok hodně změnil. Nechal si prý narůst plnovous a ostatní začal přesvědčovat, aby se přidali k islámskému státu. Přitom dříve to byl typický sudent, který kouřil a chodil si zatancovat se svojí přítelkyní. Podle jeho strýce se Ali nesmířil se ztrátou 19letého bratra Abdullaha, který padl v Sýrii. Po dokončení studia chtěl nastoupit u kuvajtské ropné společnosti, ale neudělal to a v roce 2013 přerušil i kontakt se svou rodinou a zmizel. Později poslal rodině zprávu, že je v Sýrii a že si chce "vysloužit nebe."

Tagy článku