Teror v Jeruzalémě: 5 mrtvých

Teror v Jeruzalémě: 5 mrtvých
Popisek: Chrámová hora, Jeruzalém
18 / 07 / 2017, 20:15

V pátek 14. 7. kolem 7 hodiny ranní byli zastřeleni 3 muži, snažící se proniknout s podomácku vyrobenými automatickými zbraněmi do komplexu mešity ,,Al Aksá“ na Chrámové hoře. Než byli zneškodněni bezpečnostními složkami, stačili smrtelně postřelit dva izraelské příslušníky speciálního protiteroristického týmu. Přijatá reakční opatření na sebe nenechala dlouho čekat a nabrala nebývalých rozměrů i na již dlouho neklidem zmítaný východní Jeruzalém.

V pátek 14.7. krátce po sedmé hodině ranní zahájila trojice Izraelců, palestinského původu, po vstupu do starého města palbu na příslušníky speciálních sil Izraelské Policie a dva z nich smrtelně postřelili. Následně byli pachatelé pronásledováni do komplexu na Chrámové hoře, kde byli všichni při přestřelce zneškodněni.

Jednalo se o nahodilý útok, který nebyl nijak dopředu avizován a vstoupil na scénu po relativně delší době trvajícím příměří mezi Izraelci a Palestinci. K samotnému útoku se prozatím nepřihlásila žádná skupina a není znám jeho přesný motiv. Jednalo se však s největší pravděpodobností o radikální sebevražedné útočníky. Útok proběhl plánovitě a pachatelé byli dobře připraveni a vyzbrojeni. Využili času, kdy je vstup na Chrámovou horu umožněn pouze muslimům a k ranní modlitbě jich tam ve stejný čas směřovalo několik desítek. Pachatelé využili momentu překvapení a začali na příslušníky pálit bez zaváhání a s využitím momentu překvapení. Zásah Izraelských složek byl však naprosto přesný a bezchybný. Přístup do komplexu byl okamžitě uzavřen a střežen proti případným dalším vlnám útoků. Osoby, nacházející se v komplexu byli varovným systémem vyzvány k úkrytu, přičemž bylo využito různých zákoutí starého komplexu a několik protileteckých krytů civilní obrany. Při přestřelce s útočníky nebyl nikdo jiný zraněn a samotná protiakce izraelských složek trvala pouhé 3 minuty.

Bezprostředně po incidentu bylo rozhodnuto, že celé staré město, ležící v bezpečnostně choulostivém východním Jeruzalémě bude až do odvolání uzavřeno pro všechny Palestince. Přístup do města tak byl přísně střežen a na každé vstupní bráně probíhala identifikace vstupujících osob a kontrola jejich zavazadel. Do města se tak prakticky dostali pouze zahraniční turisté a Izraelci, což způsobilo kolaps služeb v celém centru, které v drtivé většině případů provozují právě Palestinci, kteří se však nemohli díky zákazu vstupu dostat do svých pracovišť. Palestinci, kteří přespávali ve svých obchodech tak vyprodávali své zásoby a neodvažovali se nadále město opustit, aby mohli nadále provozovat své živnosti. V celém starém městě byly zdvojnásobeny počty bezpečnostních jednotek a situace zůstává napjatá. Dokonce několik ambasád v čele s USA vydali varování pro své občany, aby se cestám na území Jeruzaléma dočasně vyhýbali.

Celý incident spustil lavinu bezpečnostních opatření, která jsou nevídaná i na místní trvale vyhrocené podmínky. Mohutné uzávěry příjezdových komunikací, posílení kontrolních stanovišť na hlavních tazích a neustálá přítomnost těžce ozbrojených izraelských bezpečnostních jednotek. Tato opatření však vyvolávají vlnu kritiky ze strany Palestinců, které Izrael v pondělí podlehl a přístup do města uvolnil pro všechny osoby. Kontroly zavazadel a osob na vstupech však nezmizely. Staré město Jeruzaléma se tak vrátilo do doby starověku, kdy přesně ve stejných místech a ve stejných branách byli kontrolováni římskými legiemi všichni pocestní a příchozí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.