Terorista Amri byl náhodou zastřelen v Itálii. Němci se diví, jak se tam dostal

Terorista Amri byl náhodou zastřelen v Itálii. Němci se diví, jak se tam dostal
Autor fotografie: Anis AMRI, 24 let, Tunis
23 / 12 / 2016, 13:15

Muž zastřelený dnes ve městě poblíž severoitalského Milána je "bez jakýchkoli pochyb" Tunisan Anis Amri podezřelý z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně.

Informace médií na tiskové konferenci v Římě potvrdil italský ministr vnitra Marco Minniti. Podle italských médií se Amriho totožnost podařilo jednoznačně určit na základě otisků prstů.
Zdroj: denik.cz

 

 Čtyřiadvacetiletého Amriho zastavila po třetí hodině ráno ve městě Sesto San Giovanni poblíž lombardské metropole hlídka složená ze dvou policistů během rutinní kontroly. Hledaný Tunisan následně podle italských médií sáhl do batohu pro zbraň a za pokřiku Alláhu Akbar! na policisty vystřelil. Jednoho z nich přitom zranil na rameni. Při pokusu o útěk Amriho další policista zastřelil. Podle médií je tímto policistou devětadvacetiletý Luca Scavá, který je u policie nováčkem. Jako strážce zákona pracoval devět měsíců.

 

Zraněný policista, 36letý Cristian Movio není v ohrožení života. Ministr vnitra Minniti oběma policistům poděkoval osobně po telefonu a zraněnému popřál brzké uzdravení. Lidé si podle něj díky nim mohou užít klidné vánoční svátky. "Celá Itálie je na tyto policisty pyšná," dodal ministr. Oběma policistům dnes na twitteru poděkovala v italštině také berlínská policie.

Podle šéfa italského protiteroristického útvaru Alberta Nobiliho se do města Sesto San Giovanni Amri dostal z Francie. V jeho batohu se údajně našla jízdenka na vlak. Do Turína dorazil nejspíš z Chambéry v jihovýchodní Francii. Pak nasedl na vlak do Milána, kam přijel kolem 1:00. Z hlavního milánského nádraží vyrazil do Sesto San Giovanni.

Italský premiér Paolo Gentiloni sdělil, že už ráno o zabití Amriho telefonicky informoval německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ohrožení terorismem navzdory zabití podezřelého zůstává podle premiéra nadále vážné.

"Amri byl krajně nebezpečný uprchlík, který mohl spáchat další atentáty," uvedl na tiskové konferenci ředitel milánské policie Antonio De Iesu. Podle něj měl Tunisan u sebe kromě odjištěné zbraně také několik stovek eur. Neměl u sebe naopak mobilní telefon ani žádné dokumenty. Policisté podle De Iesua neměli žádné informace od tajných služeb, že by Amri mohl být v Miláně.

Tunisan Anis Amri do Německa v roce 2015 přišel právě z Itálie, kde pobýval několik let. Podle italských médií byl v zemi rovněž ve vězení a to v sicilských městech Catanii a Palermu.

Trest dostal za podpálení uprchlického tábora na ostrově. Do Německa odešel krátce po propuštění z výkonu trestu. Ředitelka nápravného zařízení v Palermu Amriho označila v italském tisku za "problematického trestance". "Byl agresivní a byl příčinou mnoha extrémních situací," uvedla Francesca Vazzanaová. Náznaky, že by se ve věznici radikalizoval, ale podle ní zjevné nebyly.

Němečtí bezpečnostní činitelé jsou překvapeni, že Amri byl v Itálii. Musí se vyšetřit, jak se dostal přes celé Německo. O jeho smrtí vědí od rána. Zdroj: rozhlas.cz

Islámského teroristu marně hledají tisíce policistů. Merkelová je "hrdá na německý lid"

 

Berlínského atentátníka sledovaly americké zpravodajské služby

Podezřelý z teroristického útoku v Berlíně na vánočním trhu Tunisan Anis Amri byl pod stálým sledováním amerických výzvědných služeb. Uvedl to list The New York Times s odkazem na obeznámené zdroje, podle kterých hledal Tunisan na internetu způsoby výroby explozivních zařízení a nejméně jednou byl v kontaktu s ozbrojenci organizace Islámský stát s pomocí služby Telegram. Tunisan údajně patřil na černou listinu leteckých pasažérů USA.

Německé úřady o islámském teroristovi z Berlína věděly několik měsíců. Teď za jeho dopadení nabízí odměnu 100.000 eur

Tagy článku