Terorista z vlaku se hájí: Zbraň jsem našel na dětském hřišti, chtěl jsem jenom okrást cestující

Terorista z vlaku se hájí: Zbraň jsem našel na dětském hřišti, chtěl jsem jenom okrást cestující
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Ayoub El Khazzani
24 / 08 / 2015, 15:30

Obviněný Ayoub El Khazzani prý neplánoval teroristickou akci, jenom chtěl loupit, protože měl hlad.

Páteční pokus o teroristický útok v rychlovlaku do Paříže, kterému jenom náhodou zabránili dva američtí vojáci a Brit má pokračování. Pětadvacetiletý Ayoub El Khazzani je ve vazbě na předměstí Paříže a popírá prý, že by měl vazby na islamisty. Zbraň, Kalašnikov AK-24, prý nalezl v tašce schované na dětkém hřišti v parku poblíž nádraží v Bruselu, kde přespával spolu s dalšími bezdomovci. Vyšetřování vedou jak belgické, tak francouzské úřady. Zdroj: denik.cz

Džihádista s Kalašnikovem zaútočil v rychlovlaku do Paříže. Odzbrojili ho američtí vojáci.

Ayoub El Khazzani, jehož identita byla odhalena díky otiskům prstů, žil podle zdroje blízkého vyšetřování z příležitostných zaměstnání a měl za sebou drobnou trestnou činnost. Mezi lety 2007 a 2014 pobýval ve Španělsku. Nejdříve žil v Madridu a poté v jednom městě v Andalusii, kde byl známý svými plamennými proslovy hájícími islamisty. Jednou ho španělská policie zatkla za obchod s drogami. Všimla si jej španělská tajná služba, která o něm zpravila francouzskou rozvědku. Muž údajně také pobýval v Sýrii, kam odcestoval z Francie. Chazzaní to ale podle AFP popírá.

Ayoub El Khazzani říká, že nevidí důvod, proč jeho "akce" v rychlovlaku Thalys způsobila takové pobouření, a trvá na tom, že chtěl jen "okrást cestující". Jeho obhájkyně, Sophie Davidová, uvedla médiím, že je její klient "velmi, velmi slabý a velmi vyčerpaný", když se s ním poprvé setkala na policejní stanici v Arrasu, v severní Francii. Mezitím otec podezřelého bránil svého syna a tvrdí, že je "dobrý chlapec", a také trvá na tom, že by nikdy nechtěl nikoho zabít. 

Jeho otec, který žije v jihošpanělském přístavním městě Algeciras, kam se uchýlil po emigraci z rodného Maroka, řekl deníku MailOnline: "Všichni tvrdí, že je Ayoub terorista, ale já tomu prostě nemůžu uvěřit. Je to, jako kdyby byl už nyní mrtvý. Už vím, že ho nikdy neuvidím, protože půjde na dlouho do vězení."  Jeho syn prý odešel do Francie za prací, protože doma jí sehnat nemohl."

Zdroj: dailymail.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace