Od mnoha lidí slyším a čtu při diskusích na sociálních sítích, jak je to v Česku hrozné, jak se prý bojí večer vycházet na ulici a jaký mají strach z migrantů, kteří nás brzo zaplaví na základě Kalergiho plánu...
Tyto obavy částečně chápu, hlavně s ohledem na agresivní předvolební kampaně některých subjektů. Reálně však je zrovna Česká republika velmi bezpečnou zemí a rozhodně u nás za každým rohem nečeká nějaký násilník, natož vrah. Z dostupných údajů vyplývá, že kriminalita v České republice nyní klesá, což dokazují policejní statistiky.
psali jsme: Znovuzavedení víz kvůli uprchlické krizi je realitou
Z nich vyplývá, že v roce 2016 počet trestných činů klesl ve srovnání s předcházejícím rokem o 12 procent, a to na 212 927. Snížil se počet vražd, kterých se stalo 136, tedy o 19 méně oproti roku 2015. Objasnit z nich se podařilo 127, což je vysoká úspěšnost a svědčí to o skvělé práci policie. V posledních pěti letech navíc dosáhla objasněnost těchto nejzávažnějších zločinů asi 97 procent, což je i na evropské poměry dobré číslo.
V minulém roce byl dokonce počet vražd o tři nižší než roce 1987, jak potvrzuje publikace Analýza trendů kriminality od Aleny Marešové a kolektivu, čímž padají i argumenty typu „tolik vražd za komunistů nebylo“. Poměrně výrazně se snížil také počet loupeží, kterých vloni policisté zaznamenali 1649, kdežto o rok dříve 2022.
Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, jako jsou například krádeže nebo vloupání do bytů, kterých se stalo asi 118 tisíc. To je o 21 tisíc méně než v roce 2015. Policejní vyšetřovatelé odhalili pachatele v 116 081 případech, tedy další skvělý výsledek. Odhaduje se sice, že zhruba polovinu drobných krádeží lidé nenahlásili, to ale neznamená, že i zde by policie vůbec nedokázala pomoci.
Češi se cítí bezpečně
Bezpečně se cítí 81 procent Čechů a neexistuje jediný důvod pro to, aby se toto číslo změnilo k horšímu, jak potvrzuje poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění na téma Hodnocení bezpečnostní situace v ČR a v Evropě, který se konal v prosinci minulého roku. V této souvislosti bych i rád zmínil, že podle posledních dostupných letošních údajů kriminalita v naší zemi setrvává na úrovni popisovaného minulého roku.
psali jsme: Neuvěřitelné zážitky europoslance s uprchlíky na Sicílii
Vyvolávání strachu z migrantů proto považuji za zbytečnou hysterii ve stylu „pokud nějaký problém nemáme, musíme si ho vytvořit“, protože počet cizinců, kteří se dostali do Česka nelegálně, klesl podle policejních statistik na úroveň před migrační krizí. Policie jich loni zadržela 5 261, což je oproti roku 2015 o 3 302 méně. Většinou se jednalo o Ukrajince a lidi z našeho kulturního okruhu.
A ani letos se situace nezměnila. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku, tedy od dubna do června, u nás požádalo o politický azyl 275 lidí, nejčastěji z Gruzie, Ukrajiny a Ázerbájdžánu, tedy nikoliv z nestabilních afrických zemí. Ale to zřejmě bylo většině lidí před volbami jedno. A pravděpodobně jim to bude jedno i po volbách. Bohužel.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)