Teroristé ukradli ze skladu francouzské armády plastickou trhavinu a granáty.

Teroristé ukradli ze skladu francouzské armády plastickou trhavinu a granáty.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Umístění vojenského skladu francouzské armády
07 / 07 / 2015, 23:30

Uprostřed hrozby teroristických útoků nebyl zabezpečen sklad vojenských trhavin na jihu Francie. Vojáci neví, kdy byl sklad vykraden.

Francie zmobilizovala své bezpečnostní síly poté, co vojáci při obchůzce vojenského skladu v obci Miramas zjistili porušený plot v areálu a následně i ztrátu 180 rozbušek, nejméně 10 kusů 250 gramových balení plastické trhaviny a asi 40 granátů. Konečné počty budou potvrzeny po provedení inventury. Vojáci objevili poškozený ochranný plot až v pondělí odpoledne a domnívají se, že se krádež stala v noci na pondělí.

Podle francouzských médií existují pouze dvě možnosti: buď si vybral armádní sklad zločinecký gang, který se zaměřuje na bankovní loupeže nebo se jedná o akci teroristů, kteří se tak velmi snadno dostali k výbušninám, kterými mohou udeřit například na tzv. měkké cíle (obchodní centra, veřejné dopravní prostředky, apod.)

Podle bezpečnostních expertů nebyl celý 200 hektarový areál vůbec zajištěn. Podél je pouze dvojitý ostnatý drát, ale nejsou instalované ani bezpečnostní kamery ani žádné elektronické zabezpečovací systémy k ochraně perimetru. Přes den zde pracuje přibližně 150 vojáků a civilistů.

Podle komentářů uvedených pod článkem v deníku Le Figaro byla za ostrahu vojenského areálu zodpovědná soukromá bezpečnostní agentura. Řada komentujících se rovněž podivuje, že se k celé věci nevyjádřili ani zástupci francouzské armády ani vlády. 

Přitom se jedná o sklad výzbroje pro vnější operace francouzské armády (OPEX) a munice pro jednotky na jihu Francie. V objektu jsou desítky budov pro uložení výbušnin a podél areálu vede běžná silnice D10 směrem na Arles nebo Avignon. Celý objekt je možné si vyhledat v mapách Googlu.

GOOGLE EARTH

K případu se zatím vyjádřil pouze zástupce francouzských četníků, který uvedl, že se jednalo o práci "dobře zorganizovaného gangu."

K loupeži plastické trhaviny a granátů došlo i přesto, že v zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření. Po lednových útocích v Paříži, kde dva islamisté zabili 17 lidí, vláda nařídila policii a armádě střežit veškerá "citlivá místa a objekty". K větší ostražitosti opět vybídl koncem června útok islamisty, který poté, co zabil svého zaměstnavatele a uřízl mu hlavu, se snažil vyhodit do povětří průmyslový objekt u Lyonu. (Zdroj: ČT24, ČTK)

Francie je kritizována například Velkou Británií i za situaci v přístavním městě Calais, kdy francouzské bezpečnostní složky nejsou schopné zajistit ani bezpečný průjezd kamionů do přístavu, ani bezpečnost řidičů.

Francouzské bezpečnostní složky se vyznamenaly i v případě, kdy stíhaly teroristy, kteří v lednu zaútočili na francouzskou redakci časopisu Charlie Hebdo. Jak je zřejmé z videozáběrů, tehdy teroristé řádili naprosto nerušeně celých deset minut.

Stejně "úspěšná" byla i dánská policie při stíhání pachatele únorového teroristického útoku v Kodani, Omara El-Husseina, kterého dopadla víceméně náhodou a navíc se zjistilo, že dánští policisté nemají neprůstřelné vesty ani odpovídající výcvik, ani zbraně. 

Zdroj YouTube, FRANCE 24 English, lefigaro.fr

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.