Teroristé promítali upálení letce v ulicích

Teroristé promítali upálení letce v ulicích
06 / 02 / 2015, 14:30

6. 2. 2015 / Mimořádně brutální popravu jordánského letce Maáze Kasáby odsoudil celý svět. Nyní vychází najevo, že video, které se svým zpracováním vymyká ostatním propagandisticky nafilmovaným vraždám IS, bylo patrně promítáno na velkých obrazovkách v ulicích Raqqa.

IS zřejmě udělal z brutální popravy pilota velkou show. Upálení bylo prý opakovaně promítáno na velkých obrazovkách po celém městě. Jeden ze zdrojů IS zveřejnil on-line video, na kterém ukazuje jásající dav, když kolem pilota začnou šlehat plameny. Video obsahuje i záběr chlapce, který vzhlíží v úctě na popravu, a říká, že kdyby mohl, upálil by pilota sám a že všichni arabští tyrani by také měli být spáleni. Na záběru je také slyšet, že říká, že „Obbama je pes“.

Vzhledem k tomu, že video je pečlivě řízené propagandou, lze jen těžko říci, zda lidé v Raqqa opravdu popravu vnímali tímto způsobem a zda se jedná o spontánní reakce nebo důsledek zastrašování.

Podle experta, který sleduje činnost extrémistů a jejich propagandu od roku 2011, je upálení pilota zaživa v kovové kleci to nejhrůznější a nejvíc zneklidňující video, které kdy viděl. „Celý svět na to do hodiny reagoval a to je přesně to, o co IS šlo. Je to uděláno tak, aby to mělo silný psychologický efekt, aby to vyvolalo strach“ uvedl Shiraz Maher. Bát se mají především piloti, kteří letecky zasahují proti silám IS. Video má také mocně působit na příznivce IS, když jasně ukazuje, co se stane těm, kdo proti němu bojují.

Vrchní muftí Egypta Shawki Ibrahim Abdel-Karim Allam, je jeden z vlivných muslimských duchovních a politických vůdců, kteří odsoudili upálení Kasáby jako "barbarství na hony vzdálené lidskosti, natož náboženství. "

„IS chtěl zasít hrůzu a strach do srdcí svých nepřátel. Stal se však opak," řekl Muhammad al-Yaqoubi, který byl významným sunnitským duchovním v Sýrii, než po vypuknutí občanské války odešel do exilu v Maroku. „Mučednictví Maáze sjednotila muslimy proti IS. Tito lidé nemají nic společného s islámem. Představují krutost, terorismus a extremismus,“ dodal. Muhammad Ahmad Tájib, velký imám mešity při Univerzitě Al-Azhar v Egyptě, dokonce vyzval k „zabíjení a ukřižování teroristů“.

Zdroj: CNN

Psali jsme také:

Jordánsko: toto je třetí světová válka

Zvěrstva islamistů se stupňují, nyní jsou na řadě děti

Pravá tvář českého islámu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace