Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?

Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?
Autor fotografie: AFP news agency |Popisek: Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření?
16 / 02 / 2015, 15:00

Údajný pachatel teroristického útoku v Kodani, Omar Abdel Hamid El-Hussein, byl před dvěma týdny propuštěn z vazební věznice za ozbrojený útok. A dánští policisté nemají neprůstřelné vesty ani odpovídající výcvik, ani zbraně. Za dopadením teroristy je spíše náhoda.
Zdroj: idnes.cz, Jyllands-Posten, CNN, BBC, AFP news agency

Teroristické útoky, které se o tomto víkendu staly v Kodani mají dozvuky. Policie totiž pronásledovala recidivistu a atentátníka v sobotu i v neděli. Marně. Policisté ho dopadli až po druhém útoku, a ještě víceméně náhodou. A zatímco Evropa čelí nejvyššímu riziku teroristických útoků a statisíce policistů a vojáků v pohotovosti, realita je někde jinde.

Sobota 14.2. 15:30 - první útok

V sobotu odpoledne byl spáchán atentát  v kavárně Krudttoenden při debatě s názvem „Umění, rouhačství a svoboda slova“, kterou organizoval švédský karikaturista Lars Vilks, který již dřívě zesměšňoval proroka Mohameda. Při tomto útoku byl zastřelen 55 letý režisér Finn Norgaard a tři policisté utrpěli zranění.

Tehdy ještě neznámého útočníka pronásledovali policisté, nicméně marně. A tomu se jen deset hodin po prvním útoku podařilo zaútočit znovu. O podobné situaci, která nastala před několika týdny v Paříži, v souvislosti s teroristickými útoky na redakci Charlie Hebdo, jsme psali v článku "Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo". Tehdy jsme se také ptali, kde byla francouzská policie- útok totiž trval deset minut a po policii ani vidu, ani slechu....

Neděle 15.2. 01:00 - druhý útok

Před  židovskou synagogou v centru Kodaně zastřelil ochranku synagogy - sedmatřicetiletého Dana Uzana, v synogoze probíhal v tu dobu náboženský obřad bar micva. Útok provedl přesto, že synagogu střežili i dva policisté, ti při přestřelce utrpěli střelná poranění (zdroj: idnes.cz)

I po tomto druhém útoku se teroristovi znovu podařilo polici upláchnout. Nelze se tedy divit, že izraelský premiér vyzývá evropské Židy, především z Francie a Dánska, aby se přestěhovali do Izraele "Izrael vyzývá evropské Židy k emigraci. Trpělivost došla po teroristických útocích".

Neděle 15.2. 05:00 - dopadení

Policie však dostala tip a po střelci pátrala na severozápadě Kodaně ve čtvrti Nörrebro, která přiléhá k centru města a kde téměř 30 procent obyvatel tvoří přistěhovalci nebo jejich potomci. Při pročesávání oblasti zásahový tým oslovil jednoho z mužů na ulici. On však odpověděl střelbou. Policisté palbu opětovali a útočníka zabili. (zdroj: idnes.cz)

Atentátník

Omar El-Hussein byl loni 23. ledna zadržen dánskou policií a byl obviněn z toho, že na podzim roku 2013 pobodal v metru 19-letého muže. V prosinci 2014 byl shledán vinným z ozbrojeného útoku a byl odsouzen k nepodmíněnému trestu dvou let. Deník Ekstra Bladet uvedl, že se El-Hussein dostal na svobodu před dvěma týdny, protože se do celkové doby trestu započetla i dva roky trvající vazba. 

Dánské policii byl El-Hussein dobře známý, měl záznamy v trestním rejstříku, byl členem několika gangů, byl obviněn z nedovoleného ozbrojování. A v souvislosti s trestním stíháním (útokem nožem v metru)  byl na něj vypracován znalecký posudek. Netajil se ani svojí nenávistí k Židům, rád diskutoval o islámu. Narodil se už v Dánsku palestinským rodičům.

Přes všechny informace, které měly bezpečnostní složky a tajné služby, nebyla podniknuta žádná opatření.

Dánská policie si stěžuje "nemáme neprůstřelné cesty, chybí nám výcvik..."

Podle informací deníku Jyllands-Posten někteří policisté vyjádřili znepokojení a zklamání k průběhu kolosální policejní akce o tomto víkendu. Policie měla problémy s vybavením pro policisty v ulicích. Například bylo obtížné sehnat neprůstřelné vesty požadovaných velikostí. Také kritizovali, že nemají k dispozici těžké zbraně- kulomety. 

Policejní prezident uvedl: "Za současného stavu kodaňské policie nemáme dostatek bezpečnostního vybavení pro naše kolegy. Bohužel, někteří z policistů si musí vzít vestu, do které se nevejdou". Současně uvedl, že policisté nemají ani dostatek střelecké přípravy ani protiteroristického výcviku.

Neschopnost ozbrojených státních složek v boji proti terorismu si Evropská unie nahrazuje posílením pravomocí tajných služeb "Němci se začali bát. Policie chce víc pravomocí a lidé chtějí kamery do ulic", "Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci" nebo zde "České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách".

Psali jsme také:

Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo

Západ prohrává válku s islámským státem

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Evropa znásilněná islámem

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

 

Tagy článku