Varování platí pro všechny evropské státy. "Jsme odkázáni na pozornost obyvatel," řekl ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz.
Paříž 16. listopadu (ČTK) - Francie se musí připravit na to, že v nadcházejícím období může čelit dalším atentátům. Uvedl to dnes francouzský premiér Manuel Valls. Tato hrozba podle něj platí i pro ostatní evropské státy. Páteční série útoků v Paříži, kterou provedlo i několik zradikalizovaných francouzských občanů, byla podle něj naplánována v Sýrii. Valls rovněž prohlásil, že mešity a radikální sdružení, která jednají v rozporu s hodnotami Francie, musí být uzavřeny.
"Na všech frontách jednáme s největší rozhodností," řekl Valls o postupu bezpečnostních složek a vlády po pátečních teroristických útocích v metropoli, při kterých zahynulo nejméně 129 lidí a dalších 350 utrpělo zranění. "Budeme ještě dlouho žít s touto hrozbou. Je třeba se na to připravit. Země může čelit dalšímu úderu v příštích dnech, týdnech," řekl Valls podle AFP v rozhlasové stanici RTL. "Musíme žít plnohodnotně, žít, žít, ale kvůli teroristické hrozbě musí být francouzský národ zároveň v pohotovosti," dodal.
Francie je podle Vallse s teroristy ve válce. "Islámský stát válku proti nám vyhrát nemůže, ale tato teroristická organizace se nás pokouší oslabit a rozdělit nás," řekl. Premiér také bez dalšího upřesnění uvedl, že francouzské zpravodajské služby od léta zabránily několika útokům a že policie ví o dalších připravovaných útocích ve Francii i jinde v Evropě. Také britský premiér David Cameron dnes hovořil o sedmi překažených útocích za posledního půl roku.
Páteční atentáty byly "organizovány, promyšleny, naplánovány ze Sýrie," zdůraznil Valls. O víkendu se k nim přihlásila organizace Islámský stát, která působí na severu Sýrie a Iráku. Valls sdělil, že policie po pátečních teroristických útocích provedla na různých místech Francie razie v domech s podezřelými islamisty. "Využíváme rámec (vyhlášeného) mimořádného stavu k vyslýchání lidí, kteří patří k radikálnímu hnutí džihádu, a všech těch, kteří šíří nenávist vůči republice," dodal premiér.
Valls hovořil také o nadcházející konferenci OSN o klimatu, která v Paříži začíná 30. listopadu. Vláda bezprostředně po útocích uvedla, že plánované zasedání nehodlá rušit či odložit. V úvodní den se ve francouzské metropoli očekává na 200 zástupců států z celého světa včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky. Valls dnes řekl, že žádný ze světových vůdců o posunutí konference nepožádal, nevyloučil ale, že se některé doprovodné akce na okraj hlavní události budou zrušeny. "Několik plánovaných akcí se nemusí konat," řekl premiér s tím, že týkat by se to mohlo například hudebního vystoupení u Eiffelovy věže či pochodu za klima, který je do ulic metropole svolán na 29. listopadu.
Prezident François Hollande dnes odpoledne promluví o situaci v zemi k poslancům obou komor parlamentu. V poledne si země a celá EU připomene obětí pátečních útoků v Paříži minutou ticha.
Berlín 16. listopadu (zpravodaj ČTK) - Teroristické útoky organizace Islámský stát (IS) hrozí i v Německu a veřejnost na to musí být připravena. Deníku Die Welt to v reakci na atentáty v Paříži řekl ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz, který řídí jednání německých zemských ministrů vnitra. Apeloval přitom na občany, aby hlásili úřadům podezřelé chování lidí ve svém okolí, aby bylo možné nebezpečí včas odhalit.
"Terorismus organizovaný IS je výzva pro celý svět, směřuje i proti Německu," řekl Lewentz. "Máme dobrou policii, ale německé obyvatelstvo musí vědět, že tato hrozba existuje," uvedl.
Podle Lewentze je policie pro případ teroristického útoku dobře vybavena a bezpečnostní složky sledují rizikové skupiny. "Dobře známe tuzemskou islamistickou scénu. Jsme velmi dobře informováni a organizováni. V uplynulých dnech jsme pozorně sledovali jednotlivce, od nichž by mohlo něco hrozit. Bylo by ale zlehčování, kdybychom tvrdili, že kvůli tomu nemůže v Německu dojít k útoku," řekl Lewentz.
Současnou situaci přirovnal k 70. letům 20. století, kdy v Německu působila levicová teroristická skupina Frakce rudé armády (RAF). "Bezpečnostní síly nemohou samy kontrolovat všechno. Potřebujeme, aby nám obyvatelé této země sami hlásili, když se někdo v jejich okolí změní, radikalizuje nebo se dokonce vyzbrojuje. Tyto informace musí dostat policie. Jsme odkázáni na pozornost obyvatel," řekl Lewentz.
Německé bezpečnostní složky podle něj úzce spolupracují především s muslimskými organizacemi, jejichž členové se mohou dostat blíž k radikálům. "Tyto muslimské spolky nás v mnoha rozhovorech ujistily, že jsou ke svému okolí citlivé a jakékoli změny v něm nám budou hlásit," řekl zemský ministr.