Teroristické útoky přivedly Francii na pokraj občanské války. Francouzský expert navrhuje řešení

Teroristické útoky přivedly Francii na pokraj občanské války. Francouzský expert navrhuje řešení
04 / 08 / 2016, 12:15

Od ledna 2015 zažila Francie již devět atentátů či islamistických útoků, při nichž přišlo o život 236 lidí. Příčinami, následky a možnými řešeními se ve své analýze zabývá Bruno Bucherie, bývalý vojenský přidělenec Francie v Praze

Francouzští politici se po každém atentátu báli vyslovit skutečnou diagnózu těchto útoků a raději se pustili do lyrických projevů. Zdroj: natoaktual.cz 

Mírně zesílili intenzitu bombardování vzdálené organizace Islámský stát (Operace Chammal – vyslání 14-ti bojových letounů nad Sýrii a Irák) a nasadili 10 000 vojáků do francouzských ulic – spíše jako uklidňující lék pro obyvatelstvo než pro skutečnou efektivitu. Vojáci totiž nemají žádné legální pravomoci, nesmějí nikoho kontrolovat ani zatýkat. Jsou v ulicích, aby podpořili policisty a četníky a aby dali občanům větší pocit bezpečí díky svým dobře viditelným zbraním. A největším opatřením politiků bylo pravidelné prodlužování nouzového stavu - v českém prostředí je spíše znám pod termínem výjimečný stav.

V těchto podmínkách pak není divu, že u občanů roste pocit nebezpečí: podle výzkumu specializované firmy Odoxa z 30. května 2016 se 69 % respondentů bojí více než loni. Tzv. „résilience“ (odolnost) populace, která byla jednou z priorit Bílých knih obrany a bezpečnosti z let 2008 a 2013, je značně narušená.

Podle psychologů potřebuje veřejnost 5 až 6 měsíců na to, aby znovu fungovala stejně jako před atentátem. Vzhledem k tomu, že se atentáty odehrávají více méně každý třetí až čtvrtý měsíc, stres populace stále roste. Začíná být zřejmé, že francouzská společnost nemá dostatek času se vzpamatovat a že její odolnost se snižuje stejně jako třeba u kovu, který pod opakujícím se tlakem dosáhne meze své pevnosti.

Ve společnosti se tato mez projeví poklesem důvěry ve schopnosti politiků zajistit bezpečnost, což je základ sociální dohody: občané ponechávají státu „legitimní monopol fyzického násilí“ (Max Weber), pokud tento zajišťuje jejich bezpečnost. Pokud toho stát schopen není, společnost může upadnout v pokušení vzít svůj osud do svých rukou.

Francouzská vláda je už teroristickými útoky vyčerpaná

Tak vznikají milice a ozbrojené skupiny, jejichž působení může přerůst v občanskou válku. Patrick Calvar, generální ředitel vnitřní bezpečnosti (DGSI - francouzská BIS), před parlamentní vyšetřovací komisí atentátů v červnu prohlásil, že „Francie byla na okraji občanské války“. DGSI zatím sleduje jen skupiny z krajní pravice, ale doufejme, že pocit nutnosti sebeobrany právě neroste u většiny populace.

Jenže jak lze řešit problém, pokud se bojíme pojmenovat jeho diagnózu? Má pacient trpící rakovinou šanci se uzdravit, pokud odmítá uznat vážnost a povahu své nemoci?

  • Pokud prozkoumáme atentáty z posledních dvou let, je možné identifikovat konstanty, a řekněme si otevřeně, že některé z nich nejsou politicky korektní:
    všechny útoky byly spáchány pachateli muslimského původu žijícími ve Francii nebo v Belgii;
  • francouzská vězení často sehrála roli „islamistické univerzity“ pro drobné delikventy, kteří se zradikalizovali v kontaktu se samozvanými imámy;

Muslimové se radikalizují ve francouzských věznicích, vyhošťováni ale nejsou

  • francouzský vzdělávací systém nebyl schopen integrovat děti muslimského přistěhovaleckého původu, na rozdíl od bývalých vln migrantů (Italové a Židé v 19. století a na začátku 20. století; Arméni, Italové, Poláci, Španělé během meziválečného období). Druhá a třetí generace muslimských přistěhovalců má větší potíže zakončit své vzdělání jakoukoli zkouškou (výuční list, maturita, diplom) a najít si práci. V reakci na to pak často neuznávají západní hodnoty, pohrdají naší společností (opakované protispolečenské činy, delikvence, útoky na státní symboly (policie, četnictvo, hasiči, sanitky..)

Konstantní rytmus atentátů a evoluce operačních způsobů dokazují, že opatření francouzského státu buď nejsou dostatečná, nebo mají potíže předvídat nové postupy atentátníků.

Výjimečný stav ve Francii? Nejméně do ledna 2017

Návrhy opatření pro odvážné politiky

Možná však existují řešení, která by mohla pomoci Francii, aby vysedla z tohoto nebezpečného kolotoče.

  • Vytvořit francouzský islám kompatibilní se západními hodnotami
  • Izolovat islamisty ve specializovaných věznicích
  • Vyhostit problémové cizince
  • Investovat znovu do sektorů obrany, bezpečnosti a spravedlnosti
  • Udělat ze školy znovu fúzní kotel národa

Celý článek, včetně zdůvodnění jednotlivých opatření, naleznete v článku "Terorismus ve Francii: nouzový stav stále jako jediné řešení"

Policisté ve Francii a Belgii mají být ozbrojeni 24 hodin denně

Autor: Bruno Bucherie, bývalý vojenský přidělenec Francie v Praze, natoaktual.cz

Tagy článku