Autor fotografie: Dabiq
Islámští teroristé se právě poučili z vlastních chyb a musíme počítat s dalším podobným útokem. Kdekoliv. Cílem budou "měkké" cíle, které nejde zabezpečit: kulturní, sportovní akce, restaurace, bary, divadla, kina....
Bývalý protiteroristický expert FBI Eric O'Neill uvedl pro server dailycaller.com, že krvavý útok 13.listopadu v Paříži nebyl plnohodnotným útokem, ale chladnokrevným "testem" islámských radikálů, kteří jím pouze posoudili svojí schopnost a efektivitu spustit malé náhodné útoky v západním velkoměstě.
Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.
"Myslím, že to byl test, jak dobře zafungují podobné útoky ve městě. A teroristé si položili otázky: Jsme schopní je koordinovat? Budou účinné? Mám pocit, že si právě provedli takový benchmarking. Teď budou vyhodnocovat, jestli neměli být jinde a útočit jinak...Ale stejný test se mohl snadno odehrát ve Washingtonu nebo v New Yorku, Los Angeles nebo San Francisku" .
O'Neill věří, že USA jsou dalším terčem na seznamu cílů teroristické skupiny. Podle něj si teď vůdci IS pravděpodobně řekli "Pojďme zjistit, co jsme udělali špatně a co jsme udělali správně? Jak bychom to mohli udělat příště lépe?"
VIDEO islámského státu "Po Paříži je na řadě Washington!"
Další bezpečnostní analytik, který si nepřál být jmenován, souhlasí s názorem O´Neilla a tvrdí, že teroristé už opustili model Al-Kajdy, která útočila na "symbolické" cíle, jako bylo World Trade Center a Pentagon 11. září 2001. Model IS je zaměřen na menší "měkčí" terče, které lze jen těžko ochránit - bary, restaurace, koncertní sály a veřejné akce. Jejich taktikou je vyvolání atmosféry strachu, protože náhodnými útoky dojde k tomu, že "žádné místo nebude bezpečné," tvrdí a dodává "malé náhodné útoky způsobují mnohem větší pocit hrůzy než jeden velký útok. A nevíte, kdo bude na řadě další."
Teroristické útoky aktuálně hrozí po celé Evropě. Francie a Německo vyzývá občany "k bdělosti"
Ne všechno se při pátečních útocích teroristům povedlo, například sebevražední útočníci na fotbalovém stadionu přišli pozdě a odpálili se venku před stadionem. "Kdyby tam byli o něco dříve, možná by se dostali dovnitř. Bylo by to mnohem ničivější," řekl O'Neill. "Mám pocit, že tady jim koordinace nevyšla. Buď začali s ostatními útoky ve městě příliš brzy, nebo ten na stadionu byl zpožděný."
Navíc tyto útoky vyvedly francouzskou policii úplně z rovnováhy. Taktika koordinovaného útoku na několika místech - na tu prostě není policie připravená. O'Neill dodal, že "střelci byli dobře vyškoleni a velmi důsledně zaměřovali a stříleli své oběti. Z postoje střelců při střelbě je jasné, že to byli profesionálové, byli klidní, šetřili municí, ale současně zabíjeli co největší počet lidí."