Teroristické útoky v Paříži byly jen "testem". Přesně toho se analytici obávali.

Teroristické útoky v Paříži byly jen &quote;testem&quote;. Přesně toho se analytici obávali.
Autor fotografie: Dabiq
20 / 11 / 2015, 05:00

Islámští teroristé se právě poučili z vlastních chyb a musíme počítat s dalším podobným útokem. Kdekoliv. Cílem budou "měkké" cíle, které nejde zabezpečit: kulturní, sportovní akce, restaurace, bary, divadla, kina....

Bývalý protiteroristický expert FBI Eric O'Neill uvedl pro server dailycaller.com, že krvavý útok 13.listopadu v Paříži nebyl plnohodnotným útokem, ale chladnokrevným "testem" islámských radikálů, kteří jím pouze posoudili svojí schopnost a efektivitu spustit malé náhodné útoky v západním velkoměstě.  

Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.

"Myslím, že to byl test, jak dobře zafungují podobné útoky ve městě. A teroristé si položili otázky: Jsme schopní je koordinovat? Budou účinné? Mám pocit, že si právě provedli takový benchmarking. Teď budou vyhodnocovat, jestli neměli být jinde a útočit jinak...Ale stejný test se mohl snadno odehrát ve Washingtonu nebo v New Yorku, Los Angeles nebo San Francisku" .

O'Neill věří, že USA jsou dalším terčem na seznamu cílů teroristické skupiny. Podle něj si teď vůdci IS pravděpodobně řekli "Pojďme zjistit, co jsme udělali špatně a co jsme udělali správně? Jak bychom to mohli udělat příště lépe?"

VIDEO islámského státu "Po Paříži je na řadě Washington!"

Další bezpečnostní analytik, který si nepřál být jmenován, souhlasí s názorem O´Neilla a tvrdí, že teroristé už opustili model Al-Kajdy, která útočila na "symbolické" cíle, jako bylo World Trade Center a Pentagon 11. září 2001. Model IS je zaměřen na menší "měkčí" terče, které lze jen těžko ochránit - bary, restaurace, koncertní sály a veřejné akce. Jejich taktikou je vyvolání atmosféry strachu, protože náhodnými útoky dojde k tomu, že "žádné místo nebude bezpečné," tvrdí a dodává "malé náhodné útoky způsobují mnohem větší pocit hrůzy než jeden velký útok. A nevíte, kdo bude na řadě další."

Teroristické útoky aktuálně hrozí po celé Evropě. Francie a Německo vyzývá občany "k bdělosti"

Ne všechno se při pátečních útocích teroristům povedlo, například sebevražední útočníci na fotbalovém stadionu přišli pozdě a odpálili se venku před stadionem. "Kdyby tam byli o něco dříve, možná by se dostali dovnitř. Bylo by to mnohem ničivější," řekl O'Neill. "Mám pocit, že tady jim koordinace nevyšla. Buď začali s ostatními útoky ve městě příliš brzy, nebo ten na stadionu byl zpožděný."

Navíc tyto útoky vyvedly francouzskou policii úplně z rovnováhy. Taktika koordinovaného útoku na několika místech - na tu prostě není policie připravená. O'Neill dodal, že "střelci byli dobře vyškoleni a velmi důsledně zaměřovali a stříleli své oběti. Z postoje střelců při střelbě je jasné, že to byli profesionálové, byli klidní, šetřili municí, ale současně zabíjeli co největší počet lidí."

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.