Teroristický útok na luxusní hotel v Mali. 170 rukojmí zajali zřejmě islámští radikálové

Teroristický útok na luxusní hotel v Mali. 170 rukojmí zajali zřejmě islámští radikálové
Autor fotografie: google.cz/maps
20 / 11 / 2015, 11:15

AKTUALIZOVÁNO / Nejméně 27 mrtvých.

19:40 / Podle televize Al-Džazíra se k útoku přihlásilo islamistické hnutí Murábitún, založené před dvěma lety obávaným radikálem Muchtárem Belmuchtárem. V nahraném prohlášení se uvádí, že Murábitún chce akcí dosáhnout propuštění svých bojovníků vězněných v Mali a zastavení útoků proti hnutí na severu země.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj napsala, že v hotelu bylo nalezeno 18 těl. Podle Reuters ale vojáci OSN uvedli, že v přízemí hotelu objevili 12 těl a v prvním patře dalších 15. Počet obětí však zřejmě bude vyšší, prohledávání budovy pokračuje a v nejvyšším patře se část útočníků stále drží. Zdroj: ČTK 

18:30 / Zaměstnanci a hosté hotelu Radisson Blu v Bamako byli osvobozeni, informuje France Presse s odkazem na ministra bezpečnosti Mali. Teroristé, kteří uchvátili hotel, jsou stále v budově. Útoku se zúčastnili vojáci speciálních malijských a francouzských jednotek. Podle posledních zpráv v médiích bylo v budově nalezeno 18 mrtvol. Zdroj: cz.sputniknews.com

15:00 / Mezi rukojmími se nacházeli kromě jiných Francouzi, Číňané, Turci a Belgičané. Čeští vojáci, kteří působí v Mali v rámci výcvikové mise Evropské unie, jsou podle sdělení generálního štábu armády v pořádku. V Mali je 38 Čechů, podílejí se na ochraně velitelství operace v Bamaku a také na výcviku tamních vojáků.

K hotelu poměrně rychle dorazila maliská zásahová jednotka a policie, která místo obklíčila a evakuovala lidi z okolních domů. Speciální komando pak vstoupilo do hotelu a začalo osvobozovat rukojmí. Někteří uprchli sami, další údajně propustili sami atentátníci. Maliská televize oznámila, že na svobodě je už 80 lidí. Vojáci ale stále pročesávají jednotlivá patra hotelu.

Na svobodě je už také nejméně pět pracovníků letecké společnosti Turkish Airlines. Fotograf agentury AFP z místa oznámil, že v hotelu byli ubytováni francouzští vojáci, členové mise OSN MINUSMA 

11:15 / Podle maliské policie se na místě střílí od časného rána. Francouzská televize France 24 oznámila, že útočníci přijeli k budově ve vozech s diplomatickými značkami.

Mezi rukojmími je 140 hostů a 30 zaměstnanců hotelu. Zdroj z hotelové skupiny Rezidor, do které Radisson patří, řekl AFP, že rukojmí jsou v rukách dvou lidí.

Radisson je jeden z nejluxusnějších hotelů ve městě; leží západně od městského centra a využívají ho často cizinci včetně posádek letecké společnosti Air France.

Mali má za sebou dlouhý boj proti islámským radikálům, kteří v roce 2012 začali obsazovat sever země. Jejich postup k Bamaku se podařilo zastavit kromě jiného také díky intervenci francouzské armády.

Mali je bývalá francouzská kolonie. Například 11. ledna 2013 Francie vyslala své letectvo, aby pomohlo maliské vládě v bojích proti islámským radikálům ovládajícím sever země. Letouny bombardovaly město Gao na východě země, a rozšířily tak intervenci hluboko na území ovládané radikály. Mali požádalo Francii o naléhavou vojenskou pomoc poté, co islamisté zabrali město Konna v centrální části země. Zdroj: Wikipedia.cz

Po nedávných teroristických útocích v Paříži řekl francouzský prezident François Hollande, že Francie bude s teroristy bojovat po celém světě až do jejich zničení a že kromě Sýrie to bude také v Iráku a v Mali.

V Mali působí pod patronací mise Evropské unie také česká armáda, která se podílí na výcviku místních vojáků a na ostraze velitelství mise v Bamaku.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku