Teroristický útok Ruska na obytnou budovu v Dnipru byl proveden raketou na likvidaci amerických letadlových lodí

Teroristický útok Ruska na obytnou budovu v Dnipru byl proveden raketou na likvidaci amerických letadlových lodí
Autor fotografie: Autor: DAVID HOLT – Flickr: kiev ukraine 1076 state aviation museum zhulyany (81), CC BY-SA 2.0|Popisek: Raketa Ch-22
16 / 01 / 2023, 08:00

Sovětská protilodní střela dlouhého dosahu je odpalována z bombardérů Tu-95 a Tu-22 a původně byla určena pro ničení amerických letadlových lodí. Ch-22 disponuje bojovou hlavicí o hmotnosti 1 tuny.

Přestože je tato střela opravdu letitá a její vývoj začal dávno v roce 1958 jako součást projektu společně s vývojem bombardéru Tu-22, svou bojovou kariéru začala až během ruské agrese vůči sousední Ukrajině. V květnu 2022 bylo poprvé ukázáno video odpalu těchto střel na Ukrajinu.

Problém Ch-22 je její „nepřesnost“ a její používání na Ukrajině znamená značné ztráty civilního obyvatelstva, jak se ukázalo během posledního úderu Ruska na město Dnipro. V sobotu zasáhla tato vysoce nepřesná raketa obytný dům v rezidenční čtvrti Dnipra a aktuální počet obětí je již 30. V bytovém domě žilo 1 700 lidí a útok mimo lidských životů zcela zničil 72 bytů a 230 dalších poškodil. Pod troskami jsou zasypáni patrně další lidé.

Ch-22 Rusko podle všeho odpálilo z bombardéru Tu-22M3 na tepelnou elektrárnu ve městě, jako další z cílů kritické infrastruktury, kterou se Rusko pokouší zlikvidovat. V oblasti, kterou Rusko zasáhlo není žádný vojenský cíl, a celá akce by měla být tudíž vyšetřována jako válečný zločin Ruska.

Ukrajinská armáda není schopná tyto střely vybavené inerciálním a aktivním radarovým naváděcím systémem a dosahující rychlosti až 3,4 Machu zasáhnout. Rusko jich na Ukrajinu odpálilo již 210 a Ukrajinci nesestřelili ani jednu.

Zásah domu s lidmi v Rusku je komentován jako něco, co si nezaslouží lítost, a objevily se výhružky, že totéž čeká další ukrajinská města včetně Kyjeva.

Zdroj: Twitter, ukrinform.net, Tass.ru

Tagy článku