Teroristický útok v německém kině

Teroristický útok v německém kině
Popisek: Ilustrační foto
23 / 06 / 2016, 17:00

AKTUALIZOVÁNO / Útočníkem v komplexu KINOPOLIS ve Viernheimu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem byl 19 tiletý Němec. Mohlo se jednat o sebevraždu pomocí policie.

25.6. / Útočník, kterého policisté v kině zastřelili, by 19letý Němec italského původu Sabino M. a podle policie byl psychicky narušený a "bez vazeb na extrémisty".


 

24.6./  To, co devatenáctiletý muž držel, byla pistole a dlouhá zbraň, uvedl podle agentury DPA úřad. Ozbrojenec měl u sebe rovněž atrapy ručních granátů. Podle policejního psychologa Rudolfa Egga mohla být motivem takzvaná sebevražda za pomoci policie, označovaná v USA jako „suicide by cop“. Pachatel tedy možná chtěl, aby ho přivolaní policisté zastřelili.

Podle německého deníku Spiegel úřady doposud neznají totožnost útočníka. Podle svědků se jednalo o mladého muže. Všechny zbraně, které použil, vypadaly podle policistů "velmi reálně", což prý opravňovalo policisty k jeho zastřelení. 


 

23:00 / Totožnost a motiv útoku jsou zatím neznámé, uvedla německá policie. U zastřeleného útočníka nebyly nalezeny osobní doklady. Při celé akci zasahovalo nejméně 300 policistů speciálních jednotek. Jeden ze zaměstnanců kina, 21letý pokladní Guri Blakaj uvedl, že po příchodu maskovaného muže do kina vyzval útočník všechny zaměstnance, aby si lehli na podlahu a nekladli odpor. Blakaj mezitím stisknul nouzové tlačítko pro přivolání policejních posil. Po rychlém příjezdu policie se prý útočník zabarikádoval v kině spolu s dalšími rukojmími.

V kině bylo prý kolem 40 osob a mezi nimi bylo hodně dětí. Jedním z promítaných filmů měla být Alenka v říši divů a Angry Birds.

 

17:50 / Po prvním vyhodnocení bezpečnostních orgánů se pravděpodobně nejedná o teroristický útok. 

17:30 / Hesenský ministr vnitra potvrdil, že útočník byl policisty zastřelen. Podle serveru ČT24 muž střílel slepými náboji. Osoby byly zraněny slzným plynem. Policie potvrdila, že si útočník vzal rukojmí, než byl zastřelen. 

17:00 / Německé sdělovací prostředky uvedly, že nejméně 20 lidí bylo zraněno při útoku na komplex KINOPOLIS ve Viernheimu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Podle serveru Frankfurter Allgemeine Zeitung se policistům podařilo útočníka zadržet. Na místě je dvacet až padesát zraněných. Podle agentury Reuters policie muže zastřelila. Motiv činu policie zatím nezná, nevylučuje pokus o loupežné přepadení nebo politicky motivovaný útok. Video

BBC - Kolem 15:00 hodiny vešel do komplexu maskovaný muž a podle svědků nejméně čtyřikrát vystřelil. Střelec se údajně zabarikádoval uvnitř kina. Na místě byly speciální zásahové jednotky německé policie. 


 

 

Tagy článku