Teroristický útok v Paříži posílil Le Penovou. Ta má šanci díky němu i vyhrát

Teroristický útok v Paříži posílil Le Penovou. Ta má šanci díky němu i vyhrát
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Marine Le Penová
23 / 04 / 2017, 08:00

Teroristický útok na slavné pařížské třídě Champs-Élysées může zvrátit výsledek voleb ve prospěch předsedkyně Národní fronty Marine Le Penové.

Dnes se uskuteční dlouho očekávané první kolo prezidentských voleb. Ty budou mít klíčový význam i pro další směřování EU. Favority zůstávají Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron, který v posledních týdnech výrazně posílil. Naopak u Penové to v poslední době vypadalo, že trochu ztrácí drajv. To se však může velmi rychle změnit, zejména díky teroristickému útoku na Champs-Élysées. Ten může významně zamíchat předvolebními kartami. Proč?

Hlavní devizou Národní fronty, kterou Le Penová vede, je jednak silný protiteroristický osten a jednak akcentování bezpečnostní problematiky, ochrany hranic, zavedení kontrol na nich a dalších aspekty s tím spojené. Nikdo jiný než předsedkyně Národní fronty několik měsíců před volbami tato témata tak silně a opakovaně neomílá. V atmosféře právě proběhnuvšího teroristického útoku tyto faktory budou hrát ještě výraznější roli než předtím.

Le Penová navíc zřejmě získala na svou stranu většinu (i když slabou) policistů, kteří jsou ochotni ji podle průzkumu institutu IFOP volit, protože cítí, že právě Le Penová hájí i jejich zájmy. Hlasy příslušníků policejních sborů včetně četníků tak mohou být pro Penovou důležitou podporou v klíčové fázi prezidentských voleb a mohou definitivně zvrátit výsledek na stranu Le Penové. Teroristický útok těsně před volbami také může Le Penové pomoci psychologicky. Politička nyní může (a bude) říkat, že před ním varovala, až že pokud by se přijala jí navrhovaná bezpečnostní opatření, nic takového by se nestalo. To může na nemálo nerozhodnutých voličů po psychologické stránce zapůsobit.

Prezidentská volba však může dopadnout úplně jinak, než si myslíme. Le Penovou nyní sice favorizuje čím dál více zainteresovaných odborníků, ale tyto prognózy jsou zrádné. Vzpomeňme třeba na vraždu labouristické poslankyně Jo Coxové těsně před referendem o vystoupení z EU ve Velké Británii v červnu 2016. Tam se očekávalo, že psychologický efekt a sounáležitost s ženou, která bojovala za setrvání země v EU, rozhodne ve prospěch ,,protibrexitovských" sil. Stal se však opak a Británie dala Evropě své sbohem.

 

psali jsme:

Hrozí Paříži bezprostřední teroristický útok? Probíhá rozsáhlá evakuace tamní prokuratury

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace