Teroristů už je v Evropě tolik, že je nejde sledovat. Navíc "splynou s davem"

Teroristů už je v Evropě tolik, že je nejde sledovat. Navíc &quote;splynou s davem&quote;
Popisek: Ilustrační foto
23 / 08 / 2015, 20:15

Promluvil kriminolog Brian Levin, profesor z Kalifornské státní univerzity a ředitel Centra pro studia nenávisti a extremismu.

 Své názory na aktuální bezpečnostní situaci na starém kontinentu prezentoval v rozhovoru pro server rt.com. Informuje server zahranicni.eurozpravy.cz. Reagoval na nejnovější teroristický útok v rychlovlaku do Paříže, kterému jenom náhodou zabránili američtí vojáci v civilu.

Džihádista s Kalašnikovem zaútočil v rychlovlaku do Paříže. Odzbrojili ho američtí vojáci.

Jaké ale mohly být následky, pokud by se Američané ve vagoně nenacházeli? ..Tento odvážný čin amerických mariňáků ve vlaku zřejmě zabránil ztrátám na životech," míní profesor a pokračuje:

"....Francie má velkou populaci ze severní Afriky, v níž se osoby mohou tak nějak ztratit," odpovídá kriminolog na otázku, co páteční incident vypovídá o celkové bezpečnostní situaci v Evropské unii. "Většina lidí v EU, kteří pocházejí z Maghrebu, kteří jsou ze severní Afriky a Blízkého východu, se na terorismu nepodílí, ale faktem v této otázce zůstává, že těch lidí je skutečně hodně - a mluvil jsem s příslušníky bezpečnostních složkem z EU - existuje zde tolik lidí, kteří jsou sledováni, že je těžké neustále sledovat každého z nich," vysvětluje Levin.   

EUROJUST varuje: mezi imigranty jsou islámští radikálové IS

"To jsme viděli při útoku na Charlie Hebdo, kdy některé z těch osob byly ve skutečnosti vězněny a sledovány a pak sledování skončilo. A myslím si, že to co musíme udělat, a to platí pro všechny země v regionu, je vyvinout větší úsilí. Dané úsilí vystupňovat, především s ohledem na přítomnost těchto střelců, kteří jednají buď sami, či ve dvojicích a možná někdy opět uvidíme i větší skupiny. Pro někoho, kdo je sám, je ale jednodušší proklouznout dovnitř a pak zas ven, protože v takovém spiknutí není příliš lidí, kteří by si podrazili nohy. Znovu, v tomto případě mohlo jít o spiknutí, ale střelec byl zřejmě pouze jeden, jelikož ho neutralizovali ti námořníci, byl zraněn a následně ošetřen," uzavírá profesor svůj rozbor.

Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Zdroj: Eurozpravy.cz

Tagy článku