Test Acronis True Image 2020 – zálohujte a nebudete překvapeni

Test Acronis True Image 2020 – zálohujte a nebudete překvapeni
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační obrázek
17 / 05 / 2020, 09:00

Do testu se nám dostal zálohovací software Acronis True Image, který slouží k vytváření full-image počítačů s operačními systémy Windows a MacOS. Mimo plné image vašeho stroje ale umí vytvořit zálohy uživatelských složek či souborů, zálohu mobilního telefonu/tabletu s OS Android a iOS. Kromě uvedených funkcí poskytuje i službu Active Protection, která chrání stroj s nainstalovaným SW proti ransomware a zneužití výkonu vašeho stroje pro těžbu kryptoměn.

Testovaný SW byl ve verzi Acronis True Image Premium, kdy roční subskripce stojí 3 965 Kč ročně a obsahuje následující funkce:

- vytvoření plné image
- klonování disků
- quick recovery
- replikace backupů v cloudu
- zálohování Office 365
- end to end kryptování
- využití pro 5 počítačů a 1TB cloudové úložiště

Mimo tuto verzi existuje i znatelně levnější verze Advanced pro 1 PC s 250 GB v cloudu za 2 115 Kč ročně nebo dokonce verze Standard bez cloud úložiště, která je pro 5 PC k dispozici jako doživotní licence za jednorázových 2 115 Kč. Nejlevnější verze obsahuje pouze vytvoření plné image, klonování disků, quick recovery a ochranu proti ransomware a zneužití výkonu vašeho stroje pro těžbu kryptoměn.

True Image podporuje souborové systémy NTFS, FAT32, Ext2/Ext3/Ext4, ReiserFS, Linux SWAP, HFS+ a APFS. Operační systémy jsou podporované primárně desktopové, tedy Mac OS X do verze High Sierra a Windows XP SP3 až Windows 10.

Nastavení aplikace je velice jednoduché, kdy si na webových stránkách stáhnete instalační verzi software a zaregistrujete si účet. Po nainstalování se do aplikace přihlásíte vytvořeným účtem a můžete začít nastavovat.

Primárním účelem je vytváření záloh, a tedy první, co zkouším, je vytvoření zálohy stolního PC. Je možné vytvořit kompletní zálohu stroje, nebo vybrat disk, který chci zazálohovat. Protože zazálohování celého stroje by bylo necelých 800 GB dat, vybírám pouze systémový disk a do cloudu tak odesílám „pouhých“ 121 GB dat. Je samozřejmě možné zálohovat i na jiný lokální či síťový disk, ale když už je v ceně 1TB v cloudu, stojí to určitě za zkoušku.

A jak jsem již v úvodu naznačil, nemusím dělat zálohy celého PC či disků, ale mohu vybrat dokonce i jen adresáře či samotné soubory, případně složku Microsoft OneDrive.

Acronis 

Po provedení zálohy vidíte stejně jako například v mobilním telefonu z jakých souborů se vaše záloha skládá, jak je veliká a kolik prostoru v cloudu zbývá. Online zálohování je možné naplánovat, a to buď na denní, týdenní či měsíční bázi, včetně určení času, kdy se záloha má provést. Mimoto je možné zálohování spustit při splnění nějaké akce, například připojení externího USB disku, přihlášení/odhlášení uživatele, případně v definovaném čase po spuštění operačního systému.  Stav zálohování si můžete nechat posílat na e-mail a samozřejmostí je i 256bitové šifrování záloh AES.

Další inteligentní funkce zahrnují mazání záloh starších než zvolená časová jednotka (dny, týdny, měsíce), případně stanovení počtu záloh. Aby nedocházelo k přetížení zálohovaného stroje, je možné zvolit prioritu operace a nastavit rychlost přenosu po síti.

K zálohování mobilního zařízení si musíte nainstalovat aplikaci Acronis Mobile na příslušnou platformu, tedy Android nebo iOS. V mém případě se jednalo o verzi pro iOS. V desktopové verzi programu je nutné přidat novou zálohu a vybrat zálohu mobilního zařízení. Na obrazovce se objeví QR kód, který po načtení v mobilním zařízení umožní zvolit, co chcete z mobilu zálohovat.

Záloha na cloud, či lokální PC ale není vše, co můžete využít. K dispozici je i přímá záloha na síťový NAS, na který je nutné nainstalovat balíček Acronis True Image.

Po jeho instalaci je již možné zálohy nasměrovat na NAS, kdy v našem případě byl cílem Synology DS716+II. Po spuštění aplikace na NAS se opět objeví QR kód a po jeho sejmutí se opět objeví dialog na vybrání položek k zálohování.

Další z funkcí Acronis True Image je archivace souborů, kdy je opět možné přesunout staré nebo velké soubory na externí úložiště, či do cloudu, kdy následně je k archivovaným souborům přístup buď z webového prohlížeče, nebo průzkumníkem souborů ve složce nazvané Acronis Drive. Vtipná je i možnost vybrat si nejbližší datové centrum Acronisu pro maximální zrychlení načítání archivovaných souborů.

Pokud nevyužíváte úložiště typu Dropbox nebo Microsoft OneDrive disponuje Acronis True Image možností synchronizace dat mezi počítači, a to buď díky využití Acronis Cloud, nebo napřímo, kdy jen vyberete, jakou složku chcete synchronizovat a aplikace se postará o zbytek.

Záložka Active Protection zahrnuje výše zmíněnou ochranu před ransomwarem, kdy software kontroluje i soubory na sdílených složkách a NAS a ochranu proti těžbě kryptoměn na vašem počítači.

Záložka Nástroje obsahuje další aplikace, které můžete při správě dat svého PC využít. Co bych asi vypíchl, je nástroj na klonování disků, který se bude hodit například při výměně staršího SSD disku za nový velký.

Závěr

Data na počítači jsou často dražší než samotný hardware a zálohovat se rozhodně vyplatí. Pokud to neděláte, může se snadno stát, že obnovení důležitých dat vás bude u specializované firmy stát desítky tisíc korun a není zaručeno, že se vše obnoví. Platí pravidlo 3-2-1, tedy mějte po ruce vždy 3 zálohy svých dat, kdy 2 kopie jsou uloženy na 2 různých médiích a 1 kopie je uložena zcela mimo pracoviště.

Pravidlo zálohování 3-2-1 tedy říká, že pokud vaše primární data ukládáte na interní pevný disk, ukládejte záložní kopie jiným způsobem, například pomocí externího pevného disku, optických disků, digitální pásky nebo cloudu.

Dobrou alternativou je použití úložiště Network Attached Storage (NAS), což je inteligentní pevný disk, který lze připojit přímo k síti a použít k ukládání důležitých dat v odolném a redundantním formátu.

S Acronis True Image zvládne zálohování téměř každý. Slovíčko téměř je tam proto, že běžný uživatel nemusí tušit rozdíl mezi datovým a bootovacím diskem, ale rozhodně ví, kde má složku se svými soubory a tu si nastavit zvládne.

Plusy

+ komplexnost řešení
+ 1 TB cloudové úložiště a tedy ona 1 kopie mimo pracoviště
+ Zálohovací procesy respektují využití PC a zbytečně nezatěžují

Mínusy

- roční licence

 

Tagy článku