Test čelovky Ledlenser H5R Core - krasavice se sedmiletou zárukou

Test čelovky Ledlenser H5R Core - krasavice se sedmiletou zárukou
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ledlenser H5R Core
17 / 01 / 2021, 14:00

Do testu nám dorazila výkonná čelovka německé společnosti Ledlenser s označením H5R Core, určená pro každodenní použití. Poměrně velká papírová krabice ve svých útrobách skrývá samotnou čelovku a speciální magnetický dobíjecí kabel. Že německá firma nepochybuje o kvalitě svých výrobků je zcela jasné z prodloužené sedmileté záruky, kterou na tuhle svítilnu dostanete.

Samotná čelovka H5R Core váží 160 gramů včetně Li-ion akumulátoru o kapacitě 1 800 mAh a splňuje stupeň krytí IP67, tedy je prachotěsná a teoreticky vydrží 30 minut pod vodou v hloubce 1,5 metru. Samotná konstrukce z černého matného polykarbonátu je na první pohled velmi kvalitní, vše skvěle lícuje a rozdělení čelovky na samostatnou svítilnu vepředu a akumulátor vzadu znamená, že máte hmotnost hezky rozloženou a při rychlých pohybech nemáte pocit, že by mohla čelovka z hlavy sklouznout. Dobrému pocitu napomáhá i poměrně široký pásek, který je možné od čelovky oddělit a třeba i vyprat.

Že se jedná o téměř „taktickou“ čelovku je poznat z jednoduchého způsobu ovládání, kdy jednou rukou mohu čelovku zapnout pouhým stiskem tlačítka na pravé straně svítilny, a otáčením kroužku okolo tlačítka nastavit vyhovující výkon světelného kuželu, který se pohybuje od 15 do 500 lumenů a je tak možné osvítit až 200 metrů před vámi, pokud využijete možnost technologie Advanced Focus System určené k zaostřování světleného kužele.

Technologie k zaostřování se dá také ovládat jednou rukou, tentokráte se používá kroužek okolo reflektoru vybaveného diodou High Power Led a ten jde oproti ovládání výkonu znatelně hůře otáčet, patrně proto, aby například během otřesů bylo zajištěno, že nedojde ke změně zaostření.

Pokud nastavíme vyšší světelný výkon, hlavice čelovky se značně zahřívá, ale díky způsobu uchycení na pásku se teplo na hlavu nepřenáší, ucítíte ho maximálně v okamžicích manipulace, jako například když budete chtít využít schopností vyklápět hlavici v úhlu až 160°.

Akumulátor o kapacitě 1 800 mAh v zadní části pásku je vybaven 4 zelenými stavovými diodami, které ukazují jeho stav. Pokud dojde k vybití baterie pod 25%, čelovka se sama přepne do režimu o výkonu 15 lumenů, aby vydržela co nejdéle. U akumulátoru se ještě na chvíli zastavím, bohužel k jeho nabití potřebujete speciální magnetický kablík a tedy budete si pamatovat, že je nutné kromě kabelu k mobilu zabalit na případnou cestu ještě jeden… Akumulátor se dá dobít za 3 hodiny a na maximální výkon 500 lumenů zvládne napájet svítilnu 2 hodiny. Naopak při nejnižším výkonu pouhých 15 lumenů má svítilna vydržet až 50 hodin provozu.

Zadní strana čelovky

H5R Core je vybavena i paměťovou funkcí, takže si svítilna pamatuje poslední použitý výkon.

Hodnocení:

Protože se náš časopis věnuje komerční bezpečnosti a obraně, nebudu tuhle svítilnu doporučovat turistům a běžcům, ale dokážu si ji představit jako pracovní nástroj určený pro pracovníky bezpečnostních agentur, střežící rozsáhlé areály, nebo pro městskou policii.

Mimo verze Core je možné pořídit i verzi nazvanou Work, která je robustnější a je vybavena upevňovacími klipy na helmu, pomocným zaostřovacím kroužkem a průhlednou silikonovou čelenkou na helmu.

Hodnocení:
+ mechanické provedení
+ světelný výkon
+ možnost zaostřování
- speciální nabíjecí kabel

 

Tagy článku