Test: Jeho rukojeť je z dřeva staršího než pyramidy – český nůž Páráček

Test: Jeho rukojeť je z dřeva staršího než pyramidy – český nůž Páráček
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Nůž Páráček
27 / 08 / 2023, 08:00

Tentokrát k nám na test dorazil opravdu velký nůž. Kurýr přivezl relativně velkou krabici, ve které se nacházel pracovní nůž s poetickým názvem Páráček. Jedná se o poměrně známý kousek od nožíře Radima Dachse, který prodává nože jím vyrobené pod značkou Dachs Knives.

Po rozbalení jsem v krabici nalezl nejen samotný mohutný nůž v provedení s rukojetí z subfosilního bahenního dubu, ale také kvalitní kožené pouzdro, certifikát pravosti a malou samolepku s logem výrobce.

A jak se Radim Dachs dostal k výrobě kvalitních českých nožů? Myšlenka bratrů Dachsových přišla na konci léta 2019, kdy přišli s nápadem začít vyrábět nože s pomocí obráběcího centra, a tedy produkovat nože v České republice a nedovážet je ze zahraničí. Vyrábějí nože jak s pevnou čepelí, tak zavírací nože s pojistkou linerlock. Na čepele používají mozaikové damašky vlastní výroby, ale i uhlíkové a práškové oceli. Rukojeti jsou vyrobeny z přírodních materiálů, tuzemských i exotických dřevin, rohoviny, kosti, a dokonce můžete mít nůž s rukojetí z mamutoviny.

Páráček

Foto: Filip Klasna/redakce

Ale zpět k Páráčku, který je podle výrobce určen pro lovce a lidi, co se rádi pohybují v přírodě, případně hodlají přežít nějakou katastrofu. A k tomu potřebujete co? Kvalitní a funkční nůž s pevnou čepelí. Nůž z dostatečně kvalitní oceli, širokou a silnou čepelí a rukojetí, která neklouže. Ideální je samozřejmě kombinace s běžným EDC zavíracím nožem, který svého velkého brášku podepře univerzálností díky multifunkčnosti. Prostě ideálním parťákem Páráčku bude něco ve stylu většího „švýcaráku“.

Při pohledu na tento konkrétní nůž o celkové délce 24,5 cm s přírodně leptanou čepelí z uhlíkové oceli tř. 14 260 kalenou na tvrdost 57-58HRC a o hmotnosti 206 gramů je zcela jasné, že tento macek uložený ve vašem expedičním batohu vykoná spoustu práce. Čepel o tloušťce 4 mm je schopná naštípat třísky na podpal, přeřezat lana, vyvrhnout rybu nebo vás dostat z jakýchkoliv problémů, do kterých byste se venku mohli dostat.

Rukojeť nože je vyrobena z subfosilního bahenního dubu, který je se střenkou typu full tang spojen zapuštěnými imbusovými šrouby. Na konci rukojeti nože naleznete ve střence očko pro paracord.

Rovná čepel nože možná nevypadá tak efektně jako holywoodské nože, které znáte z filmů Arnolda Schwarzeneggera, ale rozhodně se jednodušeji naostří. Nůž má v ostří vnitřní rádius, tzv. volský jazyk, který umožňuje si vybrat, které ostří nože využijte, tedy zda vnitřní, nebo vnější oblouk ostří.

A co je to ten subfosilní dub, ze kterého je zhotovena rukojeť nože? Jedná se o nezkamenělé dřevo, které bylo tisíce let zakryté morénovými sedimenty. Tyto sedimenty chránily dřevo před působením mikroorganismů. Díky svému stáří a minerálům, které se do dřeva dostaly, je tento materiál velmi odolný a nekazí se.


Závěr:

Není to tak, že by nás příroda vždy chtěla zabít, ale celkově je jí jedno, jestli žiješ, nebo zemřeš. Někdy je potřeba si přibalit pořádný nůž, abyste přežili a Páráček od Dachs Knives vám v tom pomůže. Primárně to bude sice stále na vás, ale s pořádným kusem oceli to bude o něco jednodušší. Pokud by došlo na krizovou situaci, Páráček by neměl chybět ve vašem evakuačním zavazadle.

Plusy
Optimální velikost a hmotnost nože
Provedení Full-tang
Otvor na parakord
Rukojeť ze zajímavého materiálu

 

Tagy článku