Test: Multitool Leatherman Free – švýcarák už nepotřebujete

Test: Multitool Leatherman Free – švýcarák už nepotřebujete
Autor: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Leatherman Free
12 / 12 / 2021, 10:00

Do testu SECURITY magazínu se dostal další multitool od renomovaného výrobce Leatherman. Tentokrát to byl model s názvem Free připomínající spíše švýcarský kapesní nůž, než multitooly, na které je člověk zvyklý.

Oregonská firma Leatherman vyrábí své multitooly již od roku 1983 a opravdu to umí. Solidní konstrukce jsou spojeny poctivými šrouby, které je možné v případě vzniku nějaké vůle dotáhnout. Americký výrobce poskytuje na své nástroje záruku 25 let!

Leatherman Free dorazil v černobílé papírové krabičce obsahující samotný multitool a 2 návody. Kdy jeden ukazuje rozložení jednotlivých nástrojů pro všechny aktuální výrobky a druhý ve formě pevné kartičky, jak se zachází s pojistkami, kterými je Free vybaven.

Free

Leatherman Free se dodává v mnoha barvách, na náš stůl dorazil žlutý model. Free je vybaven klipem k uchycení do kapsy a na obou koncích multitoolu jsou pojistky, a tedy vše co vyklapnete ven je jištěné a nehrozí, že by se vám zavřelo na ruku a nějak ublížilo (čti ucvaklo nešikovné maso). Pojistky obsahují revoluční magnetickou architekturu, která má dle vyjádření výrobce minimalizovat tření a tedy opotřebení nástrojů.

Free v sobě obsahuje na jedné straně nůž z oceli 420HC a dále dva řezací háky s plochými šroubováky na koncích (jeden z háků je s pilníkem) a pinzetu. Na druhé straně je křížový šroubovák kombinovaný s otvírákem na lahve, šídlo s hrotem ve formátu malého plochého šroubováku a nůžky s pružinovým pérkem.

Jedním ze symbolů multitoolů od Leathermanu byly vždy mohutné zabudované kleště, ty zde ale nenajdete. Jak jsem zmínil již výše, jedná se spíše o konkurenci švýcarským nožům, čemuž by odpovídala i možnost vybrat si z různých barevných verzí.

Provedení je špičkové, nikde nic nevrže a jednotlivé nástroje se jednoduše vyndávají ze svých pozic pouze jednou rukou a ovládají jednou rukou. S výjimkou čepele nože se všechny ostatní nástroje vyndávají tlaku na takové páčky na koncích multitoolu. Ani při větším tlaku na jednotlivé nástroje nikde nemá nic vůli, nebo nevrže. Pokud chcete nástroje vrátit zpět do jejich pozice je nutné nejprve zatlačit na pojistku a pak tlakem nástroj zaklapnout dovnitř těla multitoolu.

Vzhledem k velikosti Leatherman Free není vybaven žádnou karabinkou na připnutí k batohu, počítá se jen s přichycením pomocí kovového klipu, který je díky všudypřítomným šroubkům také odnímatelný.
Free je poměrně malý, váží pouhých 123 gramů při délce zavřeného nástroje 9,3 cm. Čepel nože je dlouhá 5,6 cm.

Shrnutí:
Řada Leatherman Free je optimálním společníkem na výlety, kempování nebo EDC, kdy design multitoolu umožňuje snadné a rychlé otevírání a při práci nehrozí nečekané zavření nástrojů a tedy zranění. Nízká hmotnost a malé rozměry zaručují, že se po cestě nepronese a vejde do jakékoliv kapsy.

Hodnocení:
+ Pojistky na všechno
+ Rozměry a hmotnost
+ Barevné provedení
+ Kvalita provedení
- Chybějící pilka

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace