Test: Nesmrtící obranné prostředky Piexon

Test: Nesmrtící obranné prostředky Piexon
Popisek: Výstřel z Piexonu
13 / 06 / 2017, 10:00

Pokud hledáte kompaktní obranné prostředky za účelem své osobní ochrany nebo vašeho podnikání před kriminálními živly, existuje pro vás řešení. Švýcarský výrobce Piexon nabízí čtyři modelové řady od klasického malého pepřového spreje PSX1 přes kompaktní Guardian Angel až po profesionální JPX a JPX4.

Piexon už roky u svých obranných prostředků používá nábojky (kde princip výstřelu funguje na bázi pyrotechnické patrony), která vystřelí účinnou látku OC v rychlosti až 349 km/h. Piexon tím garantuje maximální efektivitu při zastavení útočníka a životnost nábojek 5 let.

Tím, že je aktivní látka tekutá, nedochází k zamoření prostoru při použití ve vnitřních prostorách a zároveň otočení proti samotnému střelci při větru nebo dešti jako u klasických pepřových sprejů. Velkou výhodou je nesnížená účinnost látky na osoby pod vlivem alkoholu, drog nebo jiných psychotropních látek stejně jako na zvířata.

Omezující podmínkou se může jevit „bezpečná vzdálenost“ pro použití, půl metru u Guardian Angelu a 1,5 metru u „služebního“ JPX a JPX4. Použití všech těchto prostředků je bez jakéhokoliv trvalého následku pro dočasně zneškodněného útočníka.

Všechny níže popsané obranné produkty jsou vedeny jako zbraně kategorie D s volným prodejem osobám starším 18ti let.

Osobně testováno:

Pro civilní použití:

Sprej PSX1 - jednoduchý horizontálně konstruovaný pepřový sprej malé velikosti, ale s docela robustní konstrukcí a praktickým klipsem na upevnění. Pro odjištění se musí otočit z polohy S do F (v této poloze se raději nepokoušejte cvičně zmáčknout - účinky jsou opravdu silné a trvají několik desítek minut).

Guardian Angel (Strážný Anděl) - má 2 nábojky, dostřelí přes 4 metry a s rozptylem okolo 30 cm nemusíte být cvičený střelec, abyste se trefili do požadované obličejové oblasti útočníka. Obsah vystřelené účinné látky OC v jedné nábojce je dostatečný na to, aby pokryl celý obličej útočníka. Testovací figurína měla už po jednom zásahu z 3 metrů zcela pokrytý obličej.

PSX1 a Guardian Angel II

Profesionální použití:

JPX Jet Defender - obranný prostředek z polymeru více připomíná pistoli, skládá se z těla a vyměnitelného zásobníku (2 nábojky v plastovém rámu, 2 x 10 ml látky OC). Zásobníky, dodávané v ostré i tréninkové (obsahuje potravinářské barvivo) verzi, se dají odjistit jednoduchým pohybem páček směrem dolů. V rámci testování při střelbě na 5 metrů tekutina zasáhla plochu o průměru zhruba 30 - 40 cm, při 7,5 metrové vzdálenosti pak průměr do 50 cm. Hustota pokrytí kapalinou byla v obou případech více než dostačující. Zbraň může obsahovat i integrovaný laserový značkovač pro rychlé míření za snížené viditelnosti.

JPX4 Jet Defender - verze JPX4 má svazek 4 hlavní, které se po odklopení nabíjí svazkem čtyř nábojek spojených plastovým kroužkem. Konstrukce je robustnější než u předchozí generace a verze Law Enforcement s laserovým značkovačem „sedí“ v ruce jako běžná pistole. Střelecké parametry jsou obdobné jako u JPX, výhodou je možnost vystřelení všech čtyřech nábojek v rychlém 2 - 3 vteřinovém sledu za sebou. Bicí mechanismus čtyř úderníků se automaticky přepíná proti směru hodinových ručiček.

JPX Jet Defender standard a JPX4 Jet Defeder Law Enforcement

Závěr:

Osobně jsme vyzkoušeli jedny z nejúčinnějších neletálních obranných prostředků na českém trhu. Pro každodenní nošení je praktický zejména Guardian Angel díky kompaktním rozměrům i opaskovému klipsu. U JPX a JPX4 je skryté nošení limitováno velikostí zbraně což si každý uživatel může vyřešit opatřením vhodného pouzdra. Vyjádření městských policií a soukromých bezpečnostních agentur potvrdily účinnost pro rychlé zastavení útočníka.

Na tomto videu si můžete prohlédnout střelbu ostrou náplní JPX a jejích účinků na lidské tělo.

Pro bližší seznámení se s uvedenými výrobky a jejich cenou navštivte: www.piexon.cz.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace