Test: Poly Studio P5 – když kamerka v notebooku nestačí

Test: Poly Studio P5 – když kamerka v notebooku nestačí
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Kamera Poly Studio P5
06 / 10 / 2021, 09:00

Do redakčního testu SECURITY magazínu dorazila profesionální konferenční webová kamera Poly Studio P5 určená náročným klientům, nebo korporátním zaměstnancům pracujícím z home office. Pokud vám nic neříká název Poly, jedná se o nové obchodní jméno společnosti Plantronics, známé náhlavními soupravami pro callcentra.

Malá tmavě modrá krabička s velkým logem Poly obsahuje šedobílou kameru na jednoduchém klipu pro přichycení na monitor a stručný návod.

P5 v aerodynamickém tvaru leteckého motoru má kabel s klasickým USB-A konektorem a na první pohled zaujme integrovaná manuální záslepka, díky které máte jistotu, že do internetu nepustíte nic, co nechcete.

„Ploutvička“ na vrchní části kamery je dioda, která mění barvu podle stavu kamery, kdy červená barva znamená, že kamera má zakrytou čočku, světle modrá – čočka odkryta a kamera připravena k připojení, zelená – kamera je aktivně v provozu v rámci probíhající konference.

Poly Studio P5 je vybavena směrovým mikrofonem o frekvenčním rozsahu 50 Hz – 16 kHz, který izoluje hluk z místnosti a zajišťuje čistý a nerušený zvuk. Že kamera pochází od výrobce náhlavních souprav je jasné vzhledem k dalšímu USB-A portu ukrytému ve spodní části těla kamery pod vysouvací krytkou. Tam je možné zapojit bezdrátový adaptér pro připojení náhlavní soupravy, což je výhodné, pokud kameru používáte s notebookem a nemusíte tak zabírat další USB port na notebooku.

Samotný objektiv disponuje clonou af/2.0, automatickým zaostřováním a zorné pole má 80 stupňů. Kamera má full HD rozlišení 1080p. Krytka kamery je naprosto úžasný prvek, který tak často u externích kamer nenajdeme a paranoidní uživatele tak uklidní fakt, že nemusí spoléhat jen na sw vypnutí kamery, ale i na fyzické vypnutí.

Tolik asi k parametrům kamery a teď jak se chová v nejběžnějších operačních systémech? Kamera je samozřejmě kompatibilní jak s Windows 10, která budou nejčastějším operačním systémem korporátních/firemních uživatelů, tak samozřejmě s Mac OS X od verze 10.7. U toho připojení k Macbooku se na chvilku zastavím vzhledem k použitému USB-A prostě musíte využít nějaký dock, který umožní připojit kameru k USB-C, kterými moderní Macbooky disponují. Je ale pravda, že majitelé těchto strojů jsou zvyklí si rozšiřující porty nebo redukce s sebou nosit, takže by to neměl být zase tak velký problém.

Na obou operačních systémech byla kamera okamžitě detekována a připravena k použití, kdy jsem vyzkoušel kameru jak v Google Hangouts, tak na schůzce s MS Teams, což budou společně s aplikacemi typu Zoom nebo WebEx asi nejčastější komunikační nástroje, které budete využívat. Vše fungovalo na jedničku a asi co je zapotřebí obzvlášť vyzdvihnout je naprosto skvělé podání obrazu při snížené intenzitě světla například večer, kdy není nutné svítit všemi světly okolo, aby na vás ostatní viděli. Kamera si s tím jednoduše poradí.

Je možné kameru využít i pro volání například pomocí FaceTime pro soukromé schůzky.
Pro zajištění správného umístění kamery slouží klip, na kterém je kamera nasazena a kloub umožňuje pohyb kamery do stran. Výškové nastavení je možné nastavit pomocí klipu, ke kterému je kamera přichycena magneticky. Pokud kameru z klipu vyjmete, objeví se závit a kameru je možné nasadit na standardní stativovou hlavu. Klip kamery umožňuje bezpečné přichycení jak na stolní monitor, tak na úzkou obrazovku notebooku.

Správa v cloudu

Pro korporátní účely kameru určuje možnost správy těchto zařízení firemním IT útvarem přes cloudovou aplikaci Poly Lens. Doplnit obrázek… a text co vše tam je možné reálně dělat

Desktopová verze Poly Desktop Lens ale funguje i pro jednotlivé uživatele a umožňuje jim upgradovat firmware kamery a nastavit kameru, jak potřebují včetně parametrů jako je saturace, ostrost, zaostření a následně si vytvořit seznam tzv. Favorites. V globálním nastavení se dá nastavit i spolupráce se softphonem a vybrat ten, který používáte.

Hodnocení

Poly Studio P5 díky své kvalitě znatelně zvýší kvalitu vašich schůzek a videohovorů, díky okamžité funkčnosti se obejdete bez složitých nastavení a díky dalšímu portu USB-A v kameře můžete jednoduše připojit přes dongle náhlavní soupravu. Velké firmy potěší centralizovaná správa kamer.

Plusy
Výkon kamery při zhoršených světelných podmínkách
Fyzická krytka kamery pro bezpečnost soukromí
USB port pro připojení adaptérů náhlavních souprav
Kvalitní mikrofon
Stativová hlava
Správa firemních zařízení v cloudu

Mínusy
Chybějící USB-C

Tagy článku