Test: speciální čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 - šikovný prcek

Test: speciální čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 - šikovný prcek
Autor: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Fenix HM51R Ruby V2.0
18 / 12 / 2021, 09:00

Do testu nám dorazila výkonná a poněkud speciální čelovka (vznikla speciálně pro český a slovenský trh) společnosti Fenix s označením HM51R Ruby V2.0 zacílená nejen pro sportovce a běžné použití, ale díky chytré konstrukci i například pro policii nebo terénní pracovníky bezpečnostních agentur. Malá oranžovobílá plastová krabička obsahuje čelovku a USB-C kabel pro nabíjení. Fenix poskytuje na svítilnu záruku 5 let. Na akumulátor pak 2 roky.

Čelovka HM51R váží pouhých 80 gramů včetně Li-ion akumulátoru o kapacitě 700 mAh typu RCR123A a pásku okolo hlavy. A u pásku se zastavím – ve standardním balení je transparentní černo-oranžový pásek s odraznými plochami, ale protože Fenix počítá s využitím i u policie, je možné samostatně dokoupit pásek zcela černý, který na Vás ve tmě nebude upozorňovat. Svítilna splňuje stupeň krytí IP68 a je tedy zcela prachotěsná a vydrží ponořená v hloubce 2 metrů déle než 30 minut.

Balení čelovky

Tělo čelovky je klasicky z černého leteckého hliníku a jak je u Fenixu zvykem, je velmi povedená, co se týče provedení, kdy vše skvěle lícuje. Nízká hmotnost zajišťuje, že ani při prudkých pohybech Vám svítilna nijak neposkakuje na hlavě a nemáte pocit, že by mohla z hlavy sklouznout. Výkon čelovky je 700 lumenů a výrobcem udávaný dosvit až 120 metrů a maximální výdrž dosahuje úctyhodné hodnoty 120 hodin na nejnižší výkon.

Maximální výkon čelovky

Svítilna od Fenixu je standardně vybavena paměťovou funkcí, takže si čelovka HM51R pamatuje poslední použitý světelný výkon. HM51R Ruby V2.0 disponuje celkem 9 různými světelnými výkony a mimo bílého světla s teplotou 4 000 – 5 000 K disponuje i červeným světlem umožňujícím jak trvalé svícení či blikání, tak například vysílání signálu SOS.

V režimu bílého světla je k dispozici celkem 5 možností, tedy 700 lm (výdrž 0,5 hodiny), 400 lm (1,5 hodiny), 150 lm (2,5 hodiny), 50 lm (8 hodin) a konečně se světelným výkonem pouhých 3 lumenů dosáhne svítilna slíbených 120 hodin výdrže.

Nabíjení pomocí USB-C

Že se jedná o taktickou čelovku je poznat nejen z jednoduchého způsobu ovládání, kdy jednou rukou mohu čelovku zapnout pouhým stiskem tlačítka na pravé straně svítilny, ale také díky tomu, že čelovku lze jednoduše z pásku vyndat a rázem držíte v ruce malou, ale velmi výkonnou svítilnu, která se dá díky velké sponě jednoduše uchytit například na kapsičku uniformy, nebo popruhy od batohu.

Čelovka disponuje mimo možnosti sejmutí z pásku i další vychytávkou a tou je magnetická levá strana svítilny, umožňující přicvaknutí svítilny ke kovovému povrchu.

Pokud nastavíme nejvyšší světelný výkon, hlavice čelovky se začne zahřívat, ale díky způsobu uchycení na pásku se teplo na hlavu samozřejmě nepřenáší a vy ho tak ucítíte ho maximálně v okamžicích manipulace, jako například když budete chtít využít možnost otáčení čelovky v uložení, abyste zvolili správný úhel na osvětlení prostoru před sebou.

Jak je na tom čelovka s kapacitou baterie je možné indikovat díky podsvětlení spínače, kterým čelovku zapínáte. Stejně tak diody ukazují, jak probíhá nabíjení – od červené barvy v případě vybité svítilny až po zelenou indikující úplné nabití akumulátoru. Je úžasné, že Fenix vybavil malou čelovku portem USB-C a tedy pro mnoho lidí tak odpadne nutnost sebou brát další kabel. Navíc díky použití standardní baterie CR123A je poměrně jednoduché koupit i jednorázový zdroj energie, pokud budete s čelovkou například delší dobu mimo civilizaci. Jen je u něj nutné počítat s tím, že čelovka s jednorázovkou svítí maximálně ve 130 lumenech.

Hodnocení:

Čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 jistě nalezne uplatnění jako pracovní nástroj ulehčující práci zaměstnancům bezpečnostních agentur, policistům a dalším bezpečnostním složkám. Mimo to bude díky své nízké hmotnosti a schopnosti výměny baterie určitě dobrou volbou i pro cestovatele a sportovce.

Plusy:

+ mechanické provedení
+ světelný výkon
+ USB-C kabel

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace