Test: Surveillance Station od Synology - mobil či tablet jako kamera

Test: Surveillance Station od Synology - mobil či tablet jako kamera
03 / 02 / 2019, 07:30

Poměrně pravidelně testujeme výrobky společnosti Synology, ale tentokrát nám na stole nepřistála žádná nová krabička, ale do NAS serveru DiskStation DS716+II jsme doinstalovali nejnovější verzi software Surveillance Station, který umožňuje využít pro sledování prostoru pomocí kamery telefonu či tabletu.

Podporovány jsou samozřejmě obě hlavní platformy, tedy iOS a Android, redakční test probíhal na zařízeních iPhone 8 a iPad Pro. DiskStation DS716+II je vlastně hardwarově poměrně slušně vybavený počítač, kdy CPU je Intel Celeron N3160 se 4 jádry o frekvenci 1,6-2,24 GHz a systémová paměť má 2GB v pamětech DDR3. Maximální interní kapacita je 20TB (2x10TB disk), pokud se využijí rozšiřovací jednotky, můžete mít až 70 TB. Dvě gigabitové síťové karty podporují funkce Failover a Link Aggregation.

Na našem redakčním NAS běží aktuální operační systém DSM 6.2-23739 Update 2, umožňující v prostředí webového prohlížeče správu NAS jak po stránce softwarové, tedy instalace programů, tak monitoruje HW parametry jako využití CPU, rychlost konektivity atd.

Jak jsem psal již výše, skvělou vlastností jednotek NAS of firmy Synology je jednoduchá instalace balíčků programů, které je možné používat a jejichž nabídka se neustále rozšiřuje. 

Balík Surveillance Station ve verzi 8.2 umožňuje připojit v tomto případě až 40 IP kamer a ukládat záznam, případně sledovat streamované video. Opět je vše automatizované, a systém vyhledá buď všechny dostupné kamery v příslušném IP rozsahu, nebo pokud znáte IP adresu kamery, zadáte ji napřímo a systém u podporovaných kamer ukáže značku a model kamery, použitou kompresi a kontrolní záběr.

Synology

Novinkou ve verzi 8.2 je možnost připojení kamer mobilních telefonů a tabletů, nutná je pouze instalace aplikace Live, kterou jednoduše stáhnete z obchodu s aplikacemi pro příslušnou platformu. Po instalaci je nutné připojit novou kameru, tedy v tomto případě telefon přes účet Synology, který máte ke svému NAS a v podstatě je hotovo, vaší novou kameru vidíte v systému Surveillance Station.

V nastavení aplikace zvolíte, jakou kameru chcete využívat (aplikace je schopna využívat jak zadní, tak přední kameru), rozlišení max. 1920x1080, počet snímků za vteřinu, kvalitu záznamu a dokonce je možné zapnout i stabilizaci videa.

Chytrou vlastností šetřící místem na vašich harddiscích je možnost nastavit detekci pohybu a rotace záznamů, kdy si můžete vybrat počet dní po které chcete záznam uchovávat, nebo se dá zvolit po kolika GB záznamu začít znovu.

Živý záznam z jednoho či více telefonů je možné sledovat pomocí živého zobrazení a z vaší domácnosti či kanceláře se tak rázem stává kontrolovaný prostor.

Live view

Pořízené záznamy si můžete prohlédnout jak na desktopu ve webovém prohlížeči, tak v mobilní aplikaci.

Závěr
Aplikace umožňuje využití starších mobilních zařízení, které se vám zbytečně válí po šuplících a v tomto případě Synology zcela jasně se svou aplikací míří na domácí zákazníky, kterým tak umožní monitorovat jednoduše byt či dům a jeho okolí. Hodnotíme jako opravdu skvělý nápad rozšiřující možnosti NAS od Synology.

Plus:
+ Využití starších zařízení jako kamer
+ Jednoduchá obsluha a nastavení

Minusy jsme žádné nenašli.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.