Test svítilny Fenix RC09

Test svítilny Fenix RC09
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Fenix RC09
04 / 12 / 2016, 05:15

Do našeho redakčního testu dorazila jedna z nejmenších svítilen od Fenixu, konkrétně RC09. A od začátku překvapovala – malá krabička obsahovala nejen samotnou svítilnu a li-on baterií 16340, ale i nabíjecí kabel s magnetickým konektorem, pouzdro, šňůrku a náhradní o-kroužky. Zde se tedy rozhodně nešetřilo.

Klasické černé tělo je vyrobeno z anodizovaného leteckého tvrzeného hliníku T6. Na první pohled zaujme velikost této svítilny, v ruce dospělého muže téměř ztrácí a je dokonce i můj osmiletý syn měl pocit, že je hodně malá. Slovy čísel 72 x 21,5 mm a hmotnost je pouhých 45 gramů! RC09 splňuje normu IPX-8, E20 tedy ponoření do hloubky dvou metrů.

Dioda Cree XM-L2 U2 se světelným tokem až 550 lumenů a životností 50 000 hodin dosvítí až na vzdálenost 115 metrů, což se za tmavé noci potvrdilo, ale světelný kužel je poměrně rozptýlený a v mlze je tedy trochu problém posvítit na určité místo. Svítilnu jsem zkoušel v zasněžených Tatrách a zaujala mě velmi příjemná funkce inteligentní ochrany před zvyšováním teploty povrchu, ani po několika hodinách provozu se svítilna nezahřála, jak jsem zvyklý u její větší sestřičky UC35, kterou jsme testovali loni. Svítilna se zapíná vypínačem umístěným na boku, lehkým stiskem se přepínají světelné režimy. Na maximální výkon 550 lm vydrží svítilna díky ochrannému nastaven svítit 5 minut, pak se přepne do režimu o výkonu 150 lm, který na pohyb ve tmě bohatě stačí. Výrobce udává dobu výdrže v tomto režimu 2 hodiny a 35 minut, ale i v poměrně chladném ovzduší na horách vydržela svítilna lehce přes 3 hodiny. Podržením tlačítka volby režimu se svítilna přepne do stroboskopického režimu. Naposledy zapnutý režim si svítilna pamatuje, takže po vypnutí a opětovném svítí stejně jako v době posledního použití.

U vypínače se na chvíli zastavím. Vzhledem k velikosti svítilny a nabíjecímu konektoru, který je přesně na druhé straně, se vám během zapínání baterky ve tmě může lehce stát, že místo vypínače mačkáte nabíjecí konektor. Nabíjecí kabel obsahuje jak microUSB konektor, tak magnetický nabíjecí port a je ho tedy možné použít pro nabíjení svítilny a telefonu najednou. Zelená dioda na kabelu během nabíjení bliká, trvale svítí po úplném nabití svítilny. Kabel ale nefunguje ale pro datové přenosy.

Magnetické není jen nabíjení, ale i zadní strana svítilny, kterou bez problémů přicvaknete na kovový povrch, a svítilna krásně drží.

Svítilna je vhodná jak pro cestovatele, nebo cyklisty (existuje držák na kolo), tak pro běžné použití, kdy se v dámské kabelce zcela jistě neztratí. Využití pro bezpečnostní složky, nebo zaměstnance bezpečnostních agentur je ale poněkud omezené, protože svítilna neumožňuje rychlé zapnutí a vypnutí, aby bylo možné si posvítit rychle a krátce na určité místo.

Hodnocení
+ magnetický držák
+ malé rozměry
+ dlouhá doba svícení
- speciální kabel pro dobíjení
- dlouhá doba mezi vypnutím a zapnutím svítilny

Svítilnu k testu zapůjčil obchod www.kronium.cz, kde si Fenix RC09 můžete koupit za 1 799 Kč.

 

Tagy článku