Test svítilny Fenix TK09

Test svítilny Fenix TK09
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Test s dlouhou zbraní
01 / 05 / 2016, 08:00

Svítilnu někdy potřebuje každý, ať už v případě výpadku elektrické sítě, v přírodě nebo večer při cestě domů. Na trhu je obrovské množství svítilen od různých výrobců, v různých cenových kategoriích i v různé kvalitě. Svítilny, které se používají jako doplněk střelných zbraní, musí kromě svítivosti splňovat i další kritéria.

Jedná se hlavně o odolnost při výstřelu, ovladatelnost, voděodolnost i odolnost proti hrubému zacházení a eventuálnímu pádu. Kdo si jednou koupil levnou čínskou kopii, tak mi dá jistě za pravdu, že tato šetrnost se mu velmi rychle nevyplatila a musel si pořídit kvalitní svítilnu od značkového výrobce. Nás zaujala svítilna od společnosti Fenix, a rozhodli jsme se ji otestovat. Jedná se o svítilnu Fenix TK09. Test jsme prováděli na střelnici firmy Army Arms Liberec, kde je k dispozici nejenom krytá střelnice, na které se dají simulovat různé světelné podmínky, ale mají zde i velké množství zbraní, takže vybrat si vhodnou zbraň, vyzkoušet vlastnosti svítilny a její chování při střelbě z krátké i dlouhé zbraně nebyl problém.

Ke svítilně jsme obdrželi i vzdálený tlakový spínač a k testu jsme zvolili následující zbraně:
CZ 75 SP 01 a Colt 1911
CZ Bren 805 A1, který je vybaven railem, a umožnil přichycení svítilny i s tlakovým spínačem do ocelového držáku.

Fenix TK 09

Samotná svítilna je celokovová se čtyřmi módy používání, se sympatickými rozměry - délkou 130 mm, průměrem těla 25,4 mm, průměrem hlavy 34 mm a s hmotností 104 g (bez baterie), takže je příjemná na použití i pro střelce s menší rukou. Dále výrobce udává odolnost proti pádu do jednoho metru a odolnost proti vodě do hloubky dvou metrů. Tlačítko k ovládání svítilny je umístěno na zadní straně, a pracuje ve dvou základních módech - lehké namáčknutí svítilnu rozsvítí a po uvolnění svítilna zhasne, při hlubším namáčknutí se svítilna rozsvítí trvale. Dále si ovládacím tlačítkem můžete zvolit intenzitu světla nebo stroboskop. Svítilna pracuje s intenzitou 900 lumenů, 450 lumenů nebo 50 lumenů. Ovládání svítilny je intuitivní a uživatelsky příjemné.

Střelba z krátké zbraně

Test z krátkých zbraní jsme prováděli klasickým držením svítilny mezi prsty slabší ruky. Při ovládání a držení svítilny slabší rukou jsme nenarazili na žádný problém. Svítilna pracovala bezchybně jak při namáčknutí, tak i při trvalém zapnutí. Také svítivost při plném módu byla vynikající, plně osvětlovala střelnici a na vzdálenost 25 m nebyl problém zasáhnout terč.

K uchycení svítilny na dlouhou zbraň jsme použili držák na lištu. Ovládací tlačítko na svítilně jsme vyměnili za tlakový spínač a začali s testem. Tlakový spínač je nutno pochválit. Na ovládací liště jsou dvě tlačítka, jedno kulaté, které umožňuje volbu intenzity svitu a trvalé zapnutí, druhé podélné, které slouží pouze k dotykovému zapnutí a vypnutí svítilny. Během střelby se svítilna chovala velmi dobře, nic se neuvolňovalo, tlakový spínač fungoval bezchybně a ani velké rázy neměly na funkci svítilny vliv.

Takže v tomto testu jsme byli plně spokojeni a svítilna splnila to, co jsme od ní očekávali.

Závěrem se dá říci, že se jedná o velmi kvalitně zpracovanou svítilnu, která díky malým rozměrům a příjemné hmotnosti je vhodná k celodennímu nošení a používání jak pro střelce, tak i pro běžného uživatele.

Baterku k testu dodala firma Ariga, test provedli experti firmy Thor Tactical s.r.o.

 

Tagy článku