TEST - taktická svítilna Fenix TK25 UV, nejen pro lovce upírů Bladea

TEST - taktická svítilna Fenix TK25 UV, nejen pro lovce upírů Bladea
26 / 05 / 2019, 11:30

Na trhu se objevil nový zástupce taktických svítilen společnosti Fenix, vybavený dvěma různými druhy diod. Pro klasický režim, který ocení zejména policisté, nebo pracovníci bezpečnostních agentur je svítilna vybavena dvojicí bílých diod Cree XP-G2 a pro ultrafialového světla tu jsou dvě diody o výkonu 3 000mW a vlnové délce 365 nm.

Jako vždy na nás čekala černooranžová krabička se samotnou svítilnou, brašnou na opasek a těsnícími kroužky. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor 18650 o kapacitě 2 900 mAh (ten je v ceně), nebo případně je možné použít dvě baterie CR123A.

Fenix TK 25UV

První věc, která na svítilně z leteckého tvrzeného hliníku překvapí je velikost hlavy svítilny, což je ale okamžitě vysvětleno pohledem do paraboly svítilny, kde na vás koukají hned dvě diody, navíc je hlava svítilny otočná a vy si jejím otáčením vybíráte, zda budete využívat bílé diody XP-G2, nebo UV diody. Otáčení je hladké a pokud byste náhodou nevěděli, jaké diody máte zvolené, je na boku popisek ukazující zvolený režim. Svítilna je přesně zablokovaná v příslušné poloze.

Baterie do TK 25UV

Svítilna je celkově velmi mohutná a včetně akumulátoru váží přesně 200 g. Díky tomu se není nutné obávat uhodit úderným ráfkem do skla, kdy se není nutné obávat díky vzdálenosti ruky od úderného ráfku pořezání o střepy. Samotné tělo černé barvy je vyrobené z anodizovaného leteckého tvrzeného hliníku Type III, a vydrží bez újmy pád z výšky 1 metru na povrch jako je skála nebo beton.

Svítilna je vybavena pevným klipem, který umožní její uchycení na uniformu, či pásek. Na spodní straně jsou dvě tlačítka – taktické sloužící k zapnutí a vypnutí svítilny a funkční.

Světelné režimy bílých diod se přepínají funkčním tlačítkem v zadní části svítilny, kdy TK25 UV disponuje 4 světelnými režimy o výkonu 1 000, 300, 100 a 15 lumenů. Na nejvyšší výkon svítilna s baterií 18650 vydržela asi hodinu a půl, naopak na výkon 15 lumenů přežijete podle výrobce v temné jeskyni se světlem téměř 5 dnů. Pokud se tlačítko přepínání režimu podrží déle, zapne se pátý, tedy stroboskopický režim. Mimochodem zrovna tento režim se může policistům nebo pracovníkům bezpečnostních agentur velmi hodit – silné blikající světlo prakticky oslepí toho, na koho svítilnu namíříte. Svítilna si pamatuje poslední zapnutý světelný režim, samozřejmě mimo stroboskopu.

Podle výrobce svítilna dosvítí při maximálním výkonu 1 000 lumenů na vzdálenost 250 metrů, což se v testu potvrdilo a za úplné tmy došlo k osvícení domu vzdáleného asi 270 metrů. Díky konstrukci objektivu je světelný kužel lehce oválný.

Pamatujete si na americký film Blade, kde hlavní hrdina „taky upír“ ale hodný upaloval ty zlé sloužící diákonu Frostovi pomocí UV světla? Tak přesně tohle by Vám tato baterka umožnila, ale protože asi nikdo z nás upíra nepotká, bude režim UV svítilny využívat spíše pro kontrolu bezpečnostních UV prvků na dokladech nebo bankovkách. Geologové ji využijí i během práce s minerály.

V režimu UV světla není funkční tlačítko, intenzita světla není přepínatelná.

Stejně jako u kdysi testované starší sestřičky s označením TK20 R chytrá elektronika v případě dosažení teploty 65 stupňů přepne svítilnu na nižší světelný režim a po ochlazení na akceptovatelnou teplotu se vrátí k vyššímu výkonu.

Jako u většiny taktických svítilen firmy Fenix splňuje TK25 UV normu IP68 a garantovaně vydrží v hloubce 2 metry až 30 minut. Během našeho testu byla svítilna ponořena v hloubce 1,5 metru po dobu 2 hodiny a nedošlo k žádnému průniku vody ani omezení funkčnosti.

Volitelně je možné dokoupit kabelový spínač AER-03, modrý filtr AOF-L a bílý difuzér AOD-M. Svítilna je kompatibilní i s dalšími produkty Fenix jako je držák na kolo, montáž na zbraňovou lištu, stranová montáž, montáž na hlaveň atd.

Má tedy svítilna Fenix TK25 UV nějaké slabiny? Jediným odhaleným problémem této svítilny je fakt, že na rozdíl od dříve testovaných taktických svítilen TK25 UV není vybavena microUSB portem pro snadné a rychlé dobíjení, což může být problém v případě, že sebou v kapse nenosíte další baterii.

Dalším problémem může být trochu cena, která je položena poněkud výše, než budou útvary nákupů ochotné akceptovat. Je již ale zažitou praxí, že příslušníci těchto složek si z vlastní kapsy kupují kvalitnější výbavu a těm lze tuto svítilnu jen doporučit – kvalitní provedení, vysoký výkon v bílém režimu, optimální hmotnost a UV režim.

Svítilnu nám k testu zapůjčil obchod www.kronium.cz, kde si Fenix TK25 UV můžete koupit za 2 599 Kč s DPH.

Hodnocení:
+ Vysoký světelný výkon
+ UV režim
+ Kvalitní mechanické provedení
+ Velká nabídka příslušenství
- Chybějící nabíjení přes microUSB
- Vyšší cena

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.