TEST taktické svítilny ,,poamericku" – Princeton TEC-2 a TEC-1

TEST taktické svítilny ,,poamericku&quote; – Princeton TEC-2 a TEC-1
Popisek: Princeton TEC-2
25 / 04 / 2019, 12:00

Do testu se nám dostaly svítilny TEC-1 a TEC-2 amerického výrobce Princeton s výkonem 250 lumenů a dosvitem 58 metrů. Jedná se o zcela jiný přístup k taktické svítilně než například u jiného amerického výrobce Maglite, svítilna Tec-2 nám dorazila ve svítivě zelené barvě a její menší sestřička se stejný výkonem v barvě šedivé.

Obě mají stejný dosvit a splňují normu IPX7, tedy ponoření do hloubky 1 metr. V balení byly i baterie, v případě svítilny TEC-2 dvě CR123A, zatímco u kratší verze pouze 1. Svítilny jsou vybaveny diodou Maxbright LED.

Svítilny jsou vybaveny odnímatelným klipem, který umožní uchycení na uniformu, či pásek. Na spodní straně je jedno tlačítko sloužící k zapnutí a vypnutí svítilny. K dispozici je pouze jediný světelný režim (chybí i stroboskopický režim), kdy má podle údajů výrobce větší svítilna vydržet lehce přes 3 hodiny, a my se během našeho testu dostali na dobu o téměř 30 minut delší. Naopak menší model s pouhou jednou baterií vydržel necelých 75 minut, ale délka mohla být ovlivněna i přibalenou baterií.

TEC-2

Rozdíly oproti dražším výrobkům Maglite nebo Fenix je v použití taktického tlačítka, kdy při namáčknutí vystřelí ze svítilny paprsek na krátké osvícení scény, ale pro trvalé sepnutí je zapotřebí rychlý „dvouklik“ prstem, což je téměř nutné nacvičit a opravdu se nejedná o zcela přirozený pohyb prstu.

Během našeho testu jsme obě svítilny ponořili do hloubky 1,5 metru na dobu 2 hodin a ani u jedné nedošlo k průniku vody či omezení funkčnosti.

Svítilny mají v průměru 1“ a jsou zcela kompatibilní s různými dostupnými držáky.

Svítilny jsou dobře mechanicky provedené a masivní oplastování kovového těla odolá i pádům na tvrdý povrch. Bohužel i přes poměrně vysokou doporučenou koncovou cenu přes 70 USD za model TEC-2 nejsou svítilny vybaveny nabíjecí baterií a je tedy nutné počítat s rezervními bateriemi, pokud byste se s touto svítilnou vypravili na delší cestu. Je to možné samozřejmě řešit i nákupem nabíječky na nabíjecí baterie, které naštěstí v tomto rozměru a specifikaci existují. Velkou výhodou svítilen je jejich hmotnost 120 a 90 gramů včetně baterií, což je pro přibalení na cesty ideální a dokud je nebudete potřebovat, nebudete o nich ani vědět.

Svítilnu nám k testu zapůjčila společnost ArmorSource, kterou redakce SECURITY magazínu a zástupci FUTURE FORCES FORUM navštívili na veletrhu IWA 2019.

Hodnocení:
+ Váha
+ Kompatibilita s 1“ držáky
+ Kvalitní mechanické provedení
- Chybějící nabíjení přes microUSB
- Chybějící šetřící světelné režimy

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.