Test telefonu CAT S60 – Predátor mezi odolnými telefony

Test telefonu CAT S60 – Predátor mezi odolnými telefony
Autor fotografie: Redakce|Popisek: CAT S60 se vody nebojí
22 / 10 / 2016, 14:30

V roce 1987 se v kinech objevil film Predátor s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Major Dutch v něm bojuje s mimozemským lovcem, který se orientuje v infračerveném spektru. Stejně tak si můžete připadat s telefonem CAT S60, který nám zapůjčila firma TCCM. Telefon je totiž vybaven termovizní kamerou od společnosti FLIR.

Snímek kocoura Garfielda FLIR kamerou telefonu CAT S60

Firma Caterpillar vstoupila na trh mobilních telefonů v roce 2012, a jak by člověk očekával od firmy vyrábějící stavební stroje, jejich telefony jsou odolná zařízení schopná přežít v kapsách stavbyvedoucích, záchranářů, hasičů a dalších těžce pracujících lidí.

CAT S60 dorazil v úhledné žluté krabičce, která obsahovala samotný telefon, návod, microUSB nabíječku, sluchátka a kupodivu i fólii na displej. Nejedná se sice o skleněnou fólii, ale i tak je zde CAT o něco napřed před konkurenčními telefony.

Provedení samotného telefonu je na špičkové úrovni, kdy zesílený rám ani při velkém tlaku a snaze nevydává žádné zvuky a je to znát i na hmotnosti telefonu, která se ustálila na hodnotě 269 gramů. V kapse telefon tedy zcela jistě pocítíte, ale nemusíte se stydět telefon vytáhnout například na jednání – zcela jistě upoutáte pozornost. Zesílený rám vyhovuje vojenské specifikaci MIL Spec 810G, displej je krytý sklem Gorilla Glass 4. Na levé straně telefonu (z čelního pohledu) je konektor pro sluchátka, microUSB konektor na napájení, tlačítko SOS umožňující volání v nouzi na přednastavená čísla, programovatelné tlačítko a vypínač. Na pravé straně jsou pouze tlačítka ovládající hlasitost.

Na zadní straně jsou dvířka umožňující přístup k SIM kartám a slotu na microSDXC kartu. Zde se poněkud zastavím – dvířka vypadají poněkud „fórově“ a když jsem telefon ukazoval kolegům, říkali, že se musí v kapse určitě otevřít.

Zadek telefonu

Kupodivu po celou dobu testu se to nestalo a i po vyndání z bazénu se slanou vodu vše fungovalo, jak mělo. Pokud se chcete s telefonem potápět, tak pro hloubku mezi 2-5 metry je nutné přepnout tlačítka umístěná na čelní straně u sluchátka a reproduktoru. Výrobce upozorňuje na možnost, že reprodukovaný zvuk bude po koupeli poněkud horší, a do telefonu zabudoval aplikaci na vysušení reproduktoru, která má celý cyklus urychlit.

Vysoušení telefonu

SOS tlačítko je možné nastavit tak, aby odeslalo pozici telefonu na nastavená čísla. Problém podle mě je, že designéři telefonu schovali tlačítko pod kryt, aby nemohlo být náhodně zmáčknuto, ale ten kryt se hrozně špatně otevírá, a v případě nouze není vůbec jisté, zda půjde například rukou v motorkářské rukavici SOS aktivovat.

Co se týče softwarového vybavení, má CAT S60 čistý Android 6.01 Marshmallow bez zbytečného launcheru 3. strany. Těch pár aplikací navíc je možné odinstalovat.

O výkon se stará ARM procesor od Qualcommu Snapdragon 6017 s 8 jádry na frekvenci 1,52 GHz, grafická jednotka Adreno 405, RAM 3GB a vnitřní úložiště s kapacitou 32GB. V testech a i při běžném používání se telefon ukazoval jako poměrně rychlý, starty aplikací byly prakticky okamžité, k lagování nedocházelo. Podle benchmarku Geekbench 4 se telefon zařadil výkonnostně lehce pod HTC One M8.

Výsledky testu

Velkým nedostatkem Androidu jako takového (ne telefonu) je neschopnost přidat kontakty iCloudu, tedy ze služby společnosti Apple. Je to funkce, kterou uměl zavrhovaný a nyní již prakticky mrtvý systém Windows Phone, škoda.

IPS displej o velikosti 4,7“ (tedy jako iPhone 6S) má rozlišení 720x1280 bodů, jemnost je tedy 315 PPI a je samozřejmě možné ho ovládat, i když jsou na něm kapky vody, nebo když máte ruce v rukavicích. V případě úplného ponoření displej nereaguje.

Kamery má telefon tři, klasickou o rozlišení 13 Mp, 5 Mp selfie kameru a již zmiňovanou FLIR kameru. Ta nalezne široké uplatnění při identifikaci potencionálních problémů různých zařízení v průmyslu nebo stavebnictví, uplatnění nalezne určitě i u hasičských nebo záchranářských složek.

Hodnocení
+ Stylový odolný telefon
+ Dualsim
+ FLIR termovizní kamera
+ Android 6.01 Marshmallow
- Cena
- tlačítko SOS schované pod krytem

Tagy článku